Bugün başladı! 400 milyon TL cepte kalacak

EPDK Başkanı Yılmaz, bugünden itibaren başlayan tavan fiyat sistemi ile vatandaşın cebinden 400 milyon lira daha az para çıkacağını söyledi

Bugün başladı! 400 milyon TL cepte kalacak
Bugün başladı! 400 milyon TL cepte kalacak
GİRİŞ 21.02.2015 08:52 GÜNCELLEME 21.02.2015 08:53
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Habertürk’e, akaryakıta üçüncü kez getirilen ‘tavan fiyat’ kararının gerekçesini ve uygulamanın vatandaşın cebine etkisini anlattı.

Yılmaz, akaryakıtta dağıtım bayi paylarının litrede 50 kuruşa kadar çıktığını belirterek, “Avrupa’da, bu tutar 30 kuruş. Bizde 50 kuruş. Türkiye’de, maliyetler Avrupa’ya göre biraz yüksek. Olsun, 40-41 kuruş. Bu artışa göz yummamız mümkün değil” dedi.

Yılmaz, tavan fiyatla birlikte akaryakıt fiyatının 9-10 kuruş düşeceğini belirterek, “Bu yolla vatandaşın cebinden aylık 200 milyon TL daha az çıkacak. 2 ay tavan uygulayacağımız düşünüldüğünde vatandaşın cebinde kalacak para 400 milyon TL’dir. Yıllık 2.4 milyar TL’dir. Bu kadar büyük bir paradan söz ediyoruz” diye konuştu.

KAZANMIYORUZ BİR SÖYLEM

Gerek dağıtım şirketlerinin gerekse bayilerin sık sık kazanamadıklarından şikayet ettiğinin anımsatılması üzerine Yılmaz, “Bu, bir söylem. Gidin, para kazanmadıklarını belirttikleri bir bayiye talip olup sizden milyonlarca dolar para isterler. Madem kazanmıyorlar, neden bu işi yapıyorlar?” dedi.

Bu arada EPDK’nın, tavan fiyat uygulamasına ilişkin kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Akaryakıtta pompa fiyatlarını, iki ay süre ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu belirleyecek. Kurul, benzinde rafineri çıkış fiyatının üzerine eklenecek kâr marjını litrede 34 kuruş, motorinde 37 kuruşla sınırlandırdı.
 

TAVAN VAHİM SONUÇLAR DOĞURABİLİR

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıt sektöründe alınan tavan fiyat kararının kanunsuz bir müdahale olduğunu öne sürdü. TABGİS’den yapılan yazılı açıklamada, EPDK tarafından akaryakıt sektöründe üçüncü kez alınan tavan fiyat kararının, sektör açısından vahim sonuçlar doğurabileceği iddia edildi. TABGİS’ten yapılan açıklamada akaryakıt istasyonlarında denetim yetersizliği olduğu iddiasına da yer verildi.

BENZİN 4.33 LİRAYA İNDİ

EPDK’nın bugün için belirlediği pompa fiyatlarına göre İstanbul’da benzin 4.33 lira, motorin de 3.78 liradan satılacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
mazot
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  Petrol fiyatları yarıdan fazla düştüğü halde akaryakıttaki gerileme ona göre çok az oldu.Petrol fiyatı eski rakamına dönse akaryakıt ne olur Allah bilir.
  Cevapla
 • eskı akayakıt tompo tamıcısı 5 yıl önce Şikayet Et
  yuzde 50sı katkılı yakıt satıyor denetımler yetersız olan vatandasa oluyor gızlı tamkları bulamıyorlar kımlere yaptırıldıgı arastırılsın
  Cevapla
 • asgari ücretli 5 yıl önce Şikayet Et
  epdk 2 kuruş indirim yapıyor milyonlarca lira cebimizde kalıyor.yüzde 67 vergi alan devlete ne paralar gidiyor.Allahım sinirden geberecem kim yiyor bu ülkenin parasını.biz devletin vergi kölesimiyiz.Allşahım sen bu millete yardım et
  Cevapla
 • Hey allam ya 5 yıl önce Şikayet Et
  :))) allam yaa güldürme beni. La kanka asgari ücretliyim diye belirtiosun. Sen kaç lira maaş alıosun ortalama binküsür lira. Sen kaç liralık aylık benzin alıosun ki burada konuşuosun??? Önce bunu söyle sen bana???
  Cevapla
 • Orhan 5 yıl önce Şikayet Et
  Ne tavanmış ama 1.5 tl olması gerken benzin 4.33 sabitlediler biz enayilerde seviniyoruz çok Sağol epdk
  Cevapla
 • 4/c li Çalışan 5 yıl önce Şikayet Et
  Haber başlığında çok güzel belirtmişsiniz 400 milyon cepte kalacak.Fakat bu sonlandırılan uygulamanın başladığı günden bu güne kadar vatandaşın cebinden uçup giden milyonları haber yapmıyorsunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle