Meslek kursundan ABD'ye ihracat

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde yaşayan birçok kadın, 14 yıl önce açılan halıcılık kursu sayesinde meslek sahibi oldu.

Meslek kursundan ABD'ye ihracat
Meslek kursundan ABD'ye ihracat
GİRİŞ 01.01.2015 12:20 GÜNCELLEME 01.01.2015 12:20

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde, kadınların halı kurslarında dokuduğu el ürünleri ABD'ye gönderiliyor.

Çağlayancerit'te yaşayan birçok kadın, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 14 yıl önce açılan halıcılık kursu sayesinde meslek sahibi oldu.

Kurs sayesinde para kazanan genç kızlar ve ev hanımları, başta Anadolu motifleri olmak üzere hayal dünyalarını el halısına yansıtıyor. Aile bütçelerine katkı sağlayan genç kızlar, evlilik öncesi çeyizlerindeki eksikleri de tamamlıyor.

Merkez müdürü Mehmet Zahit Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süredir devam ettirdikleri kursta hedefledikleri noktaya geldiklerini söyledi.

"BİR KİŞİ 1 AYDA 4-5 EL HALISI YAPABİLİR"

İlçe merkezi ve mahallelerde 13 halı kursu açtıklarını anımsatan Aydemir, "Dokunan el halılarının yüzde 90'ı ihracatçı firmalar aracılığıyla ABD'ye gönderiliyor. Kalanları ise özellikle ülkemizdeki turizm bölgelerinde değerlendiriliyor" dedi.

Aydemir, bir kişinin ayda 4 ila 5 el halısı yapabildiğine işaret etti.

Kursiyerlerin düğüm başına ücret aldığını hatırlatan Aydemir, şöyle konuştu:

"Bir kişi ayda ortalama 500-600 lira kazanıyor. Bu sayede ilçe ekonomisine yılda yaklaşık 100 bin lira giriyor. İnşallah bu kursları daha da yaygınlaştırıp, ekonomiye daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz. Anadolu motifleri kullandığımız için özellikle ABD'den talep görüyoruz."

İLÇENİN EKONOMİSİNE KATKI

Aydemir, kursiyerlerin kendilerine özgü motiflerinin de bulunduğunu dile getirdi.

Usta öğretici Yeter Fidan ise halı dokumaya lise yıllarında başladığını söyledi. Kendini geliştirmek için yüksek öğrenimini halıcılık bölümünde sürdürdüğünü vurgulayan Fidan, daha sonra ise bu alanda öğretmenlik yapmaya başladığını kaydetti.

Kursiyerlerden Zahide Bulur da meslek sahibi olan genç kız ve ev hanımlarının büyük bir hevesle çalıştığını belirtti. İlçede iş imkanının kısıtlı olduğunu anlatan Bulur, "Kurs sayesinde para kazanmanın farkına vardık" diye konuştu.

Ayşe Kınalı ise kazandığı parayla askerdeki kardeşine harçlık gönderdiğini anlattı.

Hatice Şat da 20 yıldır halıcılık uğraştığını ifade ederek, "Bu işe bekarken başladım ve halen sürdürüyorum. Bu sayede 3 çocuğumu okuttum" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL