Çin, 'çakma'da yeni bir çığır açtı - YAZDIR

Çakma ürünler konusunda sınır tanımayan Çin'in teknolojik cihazları kopyalamasına alışmıştık. Çin bu sefer öyle bir taklit yaptı ki pes dedirtti.

  • GİRİŞ22.07.2011 09:27
  • GÜNCELLEME22.07.2011 09:27
  • KAYNAKAA

Çakma ürünler konusunda sınır tanımayan Çin, Apple ürünlerinde sonra, Apple Store'un da taklidini yaptı.

Çinliler, ülkenin güneyindeki Yunnan eyaletinde yer alan Kunming şehrinde Apple mağazasının kopyası yaptı. Apple Stoer isminde açılan mağazanın, Çin'de yaşayan ve adını açıklanmayan bir Amerikalı tarafından keşfedildiği bildirildi.

Fotoğrafları Amerikalı tarafından çekilen bu mağaza, iç tasarımı ve satılan ürünlere bakıldığında klasik Apple Store'dan ayırt edilemiyor.

Fotoğrafları çeken Amerikalı, kamerasını eline aldığında çalışanlardan tepki gördüğünü ve fotoğraf çekmenin yasak olduğu uyarısı ile karşılaştığını söylüyor.

Ancak kendisinin Apple tarafından görevlendirildiğini ve Apple Store'lar ile ilgili araştırma yaptığını söylediğinde herkesin kendisine daha dostça davrandığının altını çiziyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin'deki sahtecilik skandallarına Çinli bir şirketin, İtalyan mobilya markasını Çin'de üretip, orijinal İtalyan malı diye yüksek fiyata satması eklenmişti.