'Batmayan mayo'nun acı öyküsü! - YAZDIR

Yeğeni boğulunca insanı suda güvenle tutabilecek bir mayo üzerinde çalışmaya başlayan Gökhan Yılmaz batmayan mayoyu bakın nasıl icat etti.

  • GİRİŞ04.08.2008 20:33
  • GÜNCELLEME04.08.2008 20:33

Tekstilci Gökhan Yılmaz, yüzmeyi iyi bilmeyenler için batmayan mayo geliştirdi. Deniz korkusunu ortadan kaldıran yeni ürünün öyküsü oldukça ilginç. Yılmaz'ın yeğeni, 2006 yılında yüzmeye gittiği Şile'de azgın dalgalara kapılarak boğulmuş.

Bu acı kayba çok üzülen Gökhan Yılmaz, o günden sonra insanı suda güvenle tutabilecek bir mayo üzerinde çalışmaya başlamış. Makine mühendisliği eğitimi de alan tekstilci, projesini, "Öyle bir şey yapmalıydım ki can yeleği kadar güvenli olsun ama kişinin suda rahat hareket etmesini de engellemesin." sözleriyle ifade ediyor.

Yılmaz, katıldığı bir yat turunda suya atlayanların batmamak için üzerine içi hava dolu yastıklar bağladıklarını görmüş. Bunun üzerine aklına deniz şortuyla batmayan maddeleri birleştirme fikri gelmiş. Hava kaçırmayan çok dayanıklı minik yastıklar yaparak bunu şortun içine yerleştirmiş. Denemelerini de havuzda kendisi yapmış. Ancak ürünün önemli bir sorunu çıkmış; çirkin görünüm. Yılmaz, hazırladığı ilk prototiplerin çok kaba olduğunu, giyenlerin adeta uzaylılara benzediğini söylüyor. Pes etmeyen mucit, bir yıl içinde 38 farklı prototip daha hazırlamış. Her bir model, bir öncekinden daha ince ve kaliteli olmuş. Mayo 1 yıl süren çalışmanın ardından 250 gram ağırlığıyla normal deniz şortlarından ayırt edilemez hale gelmiş.

Gökhan Yılmaz, geliştirdiği ve Dolfinus markasını verdiği ürün için hem Türkiye'de hem de dünya genelinde uluslararası patent aldı. Batmayan mayonun kemer kısmında gözeneklere hapsedilmiş hava bulunuyor. Bu sayede ürünü giyenler hiçbir çaba sarf etmeden su üzerinde batmadan kalabiliyor. Güngören Sanayici ve İşadamları Derneği'nden İnnovasyon ödülü alan Yılmaz, ürünü şöyle tarif ediyor: "Yorulduğunuzda dışarı çıkmaya gerek yok. Suda yatıp dinlenebilirsiniz. Böylece denizin tuzundan ve mineralinden daha fazla yararlanabilirsiniz."

Batmayan mayonun erkekler için şort, bayanlar için isteyene tesettüre uygun, isteyene de etek tarzı modelleri bulunuyor. Ancak batmayan mayonun beden ölçüleri alışılmış sistemden farklı. Ürün, kullanıcının kilosuna göre veriliyor. 50 kiloluk kişiye bu ağırlığı kaldırmaya yeter güçte, 100 kiloluk kişiye de buna uygun mayo satılıyor. Firma, mayoyu şimdilik internetten, telefondan ve televizyondan satış yöntemiyle pazarlıyor. Yakında ürün büyük süpermarketlere ve zincir mağazalara da verilecek.

SU ALMAYAN SEPET DE VAR

Gökhan Yılmaz'ın girişimcilik ruhu batmayan mayoyla da sınırlı değil. Denizde piknik yapmaya yarayan bir de sepet geliştirmiş. Suda batmayan piknik sepeti yapan Yılmaz, "Acıktığınızda denizden çıkmanıza gerek yok. Batmayan piknik sepetiyle denizde karnınızı doyurabilirsiniz. Bu ürünün de patentini aldık." diyor. Yılmaz, ürünlerini yurtdışına da açmaya hazırlanıyor. Birkaç ay önce piyasaya çıkan batmayan mayo en çok İstanbul'da satılıyor. Ama Diyarbakır ve Siirt gibi doğu illerinden de talep geliyor.

Zaman