Altında yeni dönem! Cep telefonundan görebileceksiniz - YAZDIR

Altın dolandırıcıları öyle yöntemlere başvuruyor ki sahte ile gerçeği gözle ayırt etmek oldukça imkansız hale geldi. Kuyumcular da artık altında karekod dönemine geçmeye başladı. Peki altında "karekod uygulaması" ne işe yarıyor? Sahte altın nasıl anlaşılıyor? Uygulama nasıl çalışıyor?

  • GİRİŞ27.01.2021 15:20
  • GÜNCELLEME27.01.2021 16:36

Son aylarda kalpazanlık olayları biraz daha arttığı için hem esnaftan hem de vatandaşın canı biraz daha yandığı için sektörel bazda çeşitli tedbir ve önlemler alınmaya çalışılıyor.  

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, son dönemde sahte altınlara karşı kuyumcular tarafından uygulanan karekod uygulaması ile ilgili ayrıntıları anlattı.  Memiş "Bir şekilde bu işin içinden sıyrılmaya çalışan bir sektör var. Elimde görmüş olduğunuz altın 22 ayar 1 gram altın. Bunun dışında karekod uygulaması var..Bizim cep telefonuna indirdiğimiz uygulamayla birlikte bu dışındaki karekodu telefondaki uygulamaya tanıtıyoruz.

NET BİR ŞEKİLDE DOĞRULUYOR

Ve okuduktan sonra da bu uygulamayla birlikte elimizdeki bu altının değerini, gramı, ayarı ve bütün özellikleri net bir şekilde doğrulanıyor. Bu uygulamayla birlikte vatandaşlarımız kendi telefonlarıyla okutarak artık biraz daha gönlü rahat olmuş olacak. Biz esnaflar olarak da bu işten memnun kalacağız. Ama biz bu uygulamayı bütün rafinerilerin yapmasını öneriyoruz ve bekliyoruz. Darphane de bu uygulamaya geçerse çok çok iyi olur." dedi.