2021'de ikinci el ve sıfır araç fiyatları düşecek mi? İşte yeni yılda araba fiyatları - YAZDIR

2021 yılın sıfır ve ikinci el araç fiyatları düşecek mi? 2020 yılında yüzde 85 oranında artış gösteren araç fiyatları yıl sonuna yaklaştığımız bu dönemde önümüzdeki yıl araç fiyatları düşecek mi sorularını akıllara getirmeye başladı. İşte sıfır ve ikinci el araba fiyatlarında düşün görüleceği tarih…

  • GİRİŞ27.09.2020 13:07
  • GÜNCELLEME27.09.2020 13:08

2021 yılınsa ikinci el araç fiyatlarının düşüp düşmeyeceği 2020 yılında en çok konuşulan konuların başında yerini aldı. Tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını ve döviz kurunda yaşanan yükseliş sıfır ve ikinci el araba piyasasının yüzde 85 oranında yükselmesine neden oldu. Fabrikaların Mayıs ayına kadar kapalı olması ve bu yükselişi bir yatırım aracı olarak gören vatandaşların talebine fabrikaların yetişememesi otomobil piyasasını daha da işin içinden çıkılmaz bir konuma getir. Sıfır araç bulmakta güçlük yaşayan vatandaşların ikinci el piyasasına yönelmesi sonrası ile de ikinci el araba fiyatları sıfır araçlarla birlikte paralel bir şekilde artış gösterdi. Peki önümüzdeki yıl yani 2021 yılında ikinci el araba fiyatları düşecek mi? İşte merak edilen detaylar…

 

 

2021 YILINDA İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Yıl başında buyana hızla artış gösteren sıfır ve ikinci el araç fiyatlarının fabrikaların açılması ile birlikte 2021 yılında düşmesi bekleniyordu. Lakin uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre araç önümüzdeki dönemde ve 2021 yılında araba fiyatlarının yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Dünya çapında Koronavirüs salgınında 2. Dalganın yaşanması, yeni kısıtlama kararları ve buna ilişkin ekonomik etmenlerle beraber yükselen döviz kuru ile birlikte önümüzdeki yılda da sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında yükselişin devam edeceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Fiyatların aşırı yükselmesi ile yavaşlayan otomobil piyasasının 2021 yılının sonunda fabrikaların tam kapasite ile çalışmaya başlaması ve Koronavirüs’ün etkilerinin azalması ile birlikte düşüşe geçeceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

 

 

SUNİ FİYAT ARTIŞLARI SONA ERECEK?

Araç fiyatlarında yaşanan suni artışın 2021 yılında sona ermesi bekleniyor. Zira özellikle yılbaşından bu yana hızla yükselen ikinci el araç alım satımları, ihtiyaçtan ziyade yatırım aracına dönüşmüş durumda. Yükselişin durması ve yeniden düşüşün ilk adımlarının atılması ile birlikte otomobil pazarında gözlemlenen suni artışların son bulması bekleniyor.