Türk mucitlerden enerji alanında çığır açan buluş - YAZDIR

Türk mucit ve endüstriyel tasarımcılar olan Furkan Doğan ve Metehan Kaya, geliştirdikleri sistemle yüzde 20 verimlilikte çalışan güneş panellerinden alınan enerjiyi yüzde 70 oranında artırmayı başardılar.

  • GİRİŞ16.09.2020 10:40
  • GÜNCELLEME16.09.2020 10:40

Hemen her yerde görmeye alıştığımız güneş panellerinin, sadece yüzde 20 verimlilikle çalıştığını biliyor muydunuz? Klasik paneller, üzerine düşen enerjinin yüzde 80'ini maalesef kullanamıyor. Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, mucitler ve tasarımcılar, bu sorunu çözmek için bir çok yeni teknik geliştiriyor ve güneş ışığını daha iyi kullanmak için çabalıyor.

 

 

YÜZDE 70 ENERJİ ARTIŞI SAĞLANDI

Amerika'nın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen M.I.T'de çalışan bilim insanları da bu konuda çeşitli fikirler ortaya koyup; daha küçük alanlarda, daha çok panel kullandıkları farklı tasarımlar geliştirdiler. Çalışmalarını Türkiye'de yürüten mucit ve endüstriyel tasarımcılar olan Furkan Doğan ve Metehan Kaya ise, bu konuda çığır açan bir çalışma ortaya koydu. Tasarladıkları 3 Boyutlu güneş panelleri, mümkün olan en küçük alanda, en yüksek verimi sağlıyor. 3 boyutlu paneller, birbirine eşit parçalara bölünüyor ve bölündükçe yüzey alanları artıyor. Böylece %70'e kadar enerji artışı sağlanıyor.

 

 

GENİŞ ALANLARA İHTİYAÇ KALMAYACAK

Yakın bir gelecekte, bu 3 boyutlu panellere, hemen her evin bahçesinde rastlanacak. Klasik panellere göre çok daha az yer kaplayan bu paneller, özellikle şehir içindeki kısıtlı alan problemini tamamen ortadan kaldıracak. Artık güneşten elektrik elde etmek için devasa arazilere ihtiyaç duyulmayacak. Daha zarif, daha dayanıklı ve daha az yer kaplayan 3 boyutlu paneller, yenilenebilir enerjinin ve geleceğin yapı taşı haline gelecek.

SERİ ÜRETİME GEÇMEYE HAZIR DURUMDA

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Furkan Doğan, "Ben ve ekip arkadaşım Metehan Kaya, ikimiz de Necmettin Erbakan üniversitesinde yüksek lisans öğrencisiyiz. Projemizin ilk çalışmalarına geçen yıl Haziran ayında başladık. Birkaç ay içerisinde deneyleri tamamlayıp icadın prototipini yaptık ve patent korumasına aldık. Bu icadı yapmamızdaki temel motivasyon, ülkemizin bu alandaki ihtiyacını karşılamak ve dünyanın birçok yerinde güneş panellerinin üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların arasında, ülkemizin de adını duyurarak, milli bir proje ortaya koymaktı. İcadımızın, prototipleme ve verimlilik deneyleri tamamen bitirilmiş ve seri üretime geçmeye hazır durumdadır. Ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

1) Klasik güneş panellerinden daha az yer kaplaması. Kurulması için devasa arazilere ihtiyaç duymaması. Bu özelliği sayesinde, şehir içindeki kısıtlı alanlarda da, rahatlıkla kullanılabilmesi.

2) Çok yüzeyli ve 3 boyutlu yapısı sayesinde, güneşten gelen ışık fotonlarını; klasik panallerden daha yüksek oranda yakalayarak, yaklaşık 3 kat daha çok elektrik üretmesi.

3) Klasik panellerin tek bir açıdan yakalayabildiği güneş fotonlarını, tüm açılardan yakalayabilmesi.

4) Klasik panellerin aksine, günün sadece belirli saatlerinde değil, gün içindeki tüm saatlerde yüksek verimlilik sağlaması.

5) Dünyada, günümüze kadar üretilen tüm güneş panellerinden, birim alanda en yüksek verimliliği sağlayan model olması.