Karadeniz'de doğal gaz keşfinden sonra Türkiye iki yeni hedef daha belirledi - YAZDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz rezervinin bulunduğunu açıkladı. Erdoğan, gazın 2023'te kullanılmasını hedeflediklerini belirterek, benzer bir müjdenin Akdeniz'den de gelmesi için çalıştıklarını söyledi. Türkiye'nin başta Akdeniz olmak üzere yeni sahalar keşfederek gaz üretimini artırması, ithalatın önlenmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması açısından kritik önem arz ediyor.

  • GİRİŞ22.08.2020 08:27
  • GÜNCELLEME22.08.2020 19:28
  • KAYNAKHABER7, TÜRKİYE GAZETESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğal gaz bulduğunu açıkladı. Rezerv bulunan alanın "Sakarya Gaz Sahası" ilan edildiğini belirten Erdoğan, bölgede çok daha zengin rezervlerin bulunabileceği müjdesini de verdi.

HEDEF, KARADENİZ GAZINI 2023'TE KULLANMAK VE AKDENİZ'DE BENZER REZERVLER KEŞFETMEK

Erdoğan, gazın 2023'te kullanılmasını hedeflediklerini belirterek, benzer bir müjdenin Akdeniz'den de gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin başta Akdeniz olmak üzere yeni sahalar keşfederek gaz üretimini artırması, ithalatın önlenmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması açısından kritik önem arz ediyor. Bu kapsamda, arama ve sondaj çalışmalarını Akdeniz'de de yoğunlaştıran Türkiye, Yavuz ve Fatih gemileriyle denizlerde 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdi. Türkiye'nin bu yıl başında envanterine kattığı üçüncü sondaj gemisi Kanuni'nin ise Mersin'de bakım ve oranım çalışmaları sürüyor. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından Kanuni'nin de sondaj çalışmalarına katılarak Doğu Akdeniz'de göreve başlaması planlanıyor.