TÜ-MER'den Pepsi'ye: Özür bekliyoruz - YAZDIR

TÜ-MER Genel Başkanı Ömer Keser, Pepsi'nin "Duygularını Göster" yarışma kampanyasına ilişkin olarak Pepsi'den özür beyan edilmesini beklediklerini açıkladı.

  • GİRİŞ15.02.2008 13:41
  • GÜNCELLEME15.02.2008 13:41

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Ömer Keser, Pepsi'nin "Duygularını Göster" yarışma kampanyasına ilişkin olarak Pepsi'ye gönderdiği yazıyı basınla paylaşarak, "Kurumunuz tarafından özür beyan edilmediği takdirde gelişmeleri Türkiye Tüketicisi ile anbean paylaşacağımızı belirtir, gereğini dileriz" dedi.


Keser, yazıda, Pepsi tarafından düzenlenen "Duygularını Göster" isimli fotoğraf yarışmasında, "türbanlı fotoğraf kabul edilmeyecektir" şartı getirildiğini savunarak, "Başta Tüketici Hakları Merkezi olmak üzere kamuoyundan gelen haklı tepkiler üzerine kampanya şartları, kurumunuz tarafından alelacele değiştirilmiştir" görüşünü aktardı.Keser, yazıda şunları kaydetti: "Yine artan tepkiler üzerine Pepsi Bottling Group'tan yapılan yazılı açıklamada, 'Pepsi olarak faaliyet gösterdiğimiz her ülkede, toplumsal sorumlulukların gereğini yerine getiren, ülkenin yerel değerlerine saygılı, toplumsal hassasiyetleri göz önünde bulunduran bir anlayışa sahibiz' ifadelerine yer verilmiş, mamafih söz konusu açıklamanızda özür beyan edilmemiştir. Kurumunuzun kamuoyuna deklare edilen değerlerinde, açıklık-dürüstlük, karşılıklı saygı, sorumluluk kavramlarına yer verilmiştir. Zira yaptığınız uygulama ile milyonlarca tüketici rencide edilmiş durumdadır. Değerleriniz gereği kamuoyu huzurunda özür beyan etmeniz gerekmektedir. Türkiye tüketicisi bu ve benzeri yanlışlıkların tekrarlanmayacağı düşüncesini taşımaktadır. Bu nedenle kurumunuz tarafından özür beyan edilmediği takdirde gelişmeleri Türkiye Tüketicisi ile anbean paylaşacağımızı belirtir, gereğini dileriz."