KYK borçları silinecek mi? KYK, Sicil ve Vergi affı açıklaması! - YAZDIR

KYK borçlarının silinmesi ve vergi affı düzenlemesi torba yasası ile gündeme gelecek. Peki KYK borçları silinecek mi? İşte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklaması...

  • GİRİŞ15.02.2020 09:20
  • GÜNCELLEME15.02.2020 09:21

5 milyondan fazla öğrenciyi ilgilendiren KYK borç düzenlenmesi ile ilgili açıklama geldi. Konuyla alakalı açıklama yapan Berat Albayrak, "Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz." dedi. Peki KYK borçları, vergi ve sicil affını içeren torba yasası TBMM’ne ne zaman gelecek?

 

KYK ve SİCİL AFFI AFFI GELİYOR MU?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KYK ve Sicil Affı konusunda yaptığı açıklamada "Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz." dedi. Kredi borçlarını ödeme konusunda mağduriyet olup olmayacağını değerlendirildiğini aktaran Bakan Albayrak açıklamasında "Bu konularda sahadan bize de bilgiler ve talepler geliyor. Başka bakanlıklarla birlikte toplumun geniş kesimini etkileyecek bir çalışma yürütülüyor" dedi.

Ayrıca TBMM gündemine gelen deprem bölgesindeki esnaflara sicil affı konusunda yeni açıklamalar yapıldı. Milletvekili Mehmet Fendoğlu tarafından yapılan açıklamada ise; esnafların kredi kullanımında sorun yaşamamaları için bir kereye mahsus olarak sicil affı olması gerekli dedi.

 

TORBA KANUN GELİYOR

Söz konusu düzenlemelerin torba kanun ile TBMM'ne gelmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, torba kanun teklifinin geçtiğimiz hafta Meclise geleceği bildirildi. Ancak bazı aksaklıkların da giderilmesi için kanun teklifi tekrar değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonrası önümüzdeki haftalarda kanun teklifinin TBMM'ne gelmesi bekleniyor.