Asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2020 asgari ücrete gelecek zam oranı... - YAZDIR

Asgari ücret zammı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sene sonunda hedeflenen enflasyon rakamlarının açıklanmasının arından gözler 2020 asgari ücret zammına çevrildi. Peki milyonlarca çalışan yeni yılda ne kadar zam alacak? Zam görüşmesi ne zaman başlayacak? İşte öne çıkan rakamlar...

  • GİRİŞ16.10.2019 08:32
  • GÜNCELLEME16.10.2019 08:32

Çalışanların merak ettiği 2020 asgari ücret zammı şekillenmeye başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu ile belirlenecek olan zam tutarı Ocak ayı itibariyle hesaplara yansıtılacak. Eğer 2020 yılında asgari ücrete yüzde 15 enflasyon zammı uygulanırsa maaşlar 280 TL artacak. Buna bağlı olarak asgari geçim indirimi (AGİ) de artış olacak. 345 TL'lik vergi kesintilerinin kaldırılması durumunda toplam 625 TL artarak maaşlar 2 bin 625 liraya yükselmiş olacak.

 

 

ASGARİ ÜCRET ZAM GÖRÜŞMESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Asgari ücret komisyonu Aralık ayı itibariyle toplanacak ve bu toplantıda zam oranı belirlenmiş olacak. Asgari ücreti zam görüşmeleri için, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kurulacak.

 

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın tespit edeceği üyelerden birisinin başkanlığında;

- Bakanlık Çalışma Genel Müdürü veya yardımcısı,

- Bakanlık İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü veya yardımcısı,

- Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik İstatistikler Dairesi Başkanı veya yardımcısı, (İşgücü, Hizmetler, Fiyat İstatistikleri ve İndeksler Dairesi Başkanlığı)

- Hazine Müsteşarlığı temsilcisi,

- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'ndan konu ile ilgili dairenin başkanı veya yetki vereceği bir görevli,

- Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci,

- Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilciden, kurulmaktadır.

YENİ YILDA ASGARİ ÜCRET VERGİ VE PRİMLER KALDIRILIRSA NE KADAR OLACAK?

2020 yılı asgari ücrete yapılacak zam oranı tahmini olarak kendini gösterse de asgari ücretle çalışanlar asgari ücrete uygulanan vergilerin kaldırılması isteniyor.

Asgari ücretten alınan vergiler ve primler;

SKK Primi ödemesi: 358 TL

İşsizlik fonu kesintisi: 25 TL

Yüzde 15 Gelir vergisi: 326 TL

Damga vergisi: 19.50 TL

ASGARİ ÜCRET NEYE GÖRE BELİRLENECEK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin belirlenmesinde; Ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durumu, ücretliler geçinme indekslerini, bu indeksler yoksa geçinme indekslerini, fiilen ödenmekte olan ücretlerin genel durumunu ve, geçim şartlarını göz önünde bulundurmaktadır.

ŞUAN NET ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

2019 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı 2 bin 20 TL olarak belirlendi.1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak asgari ücret yüzde 26,05 artarak

- Brüt asgari ücret 2 bin 558 TL,

- Net asgari ücret 2 bin 20 TL oldu.