Finansal dedikodu çeteleri iş başında! - YAZDIR

“Uzak Doğu’da sığ işlemlerde dolar satılıyor, rezervler tükeniyor, yedek akçeye göz diktiler” gibi dış kaynaklı asılsız, dayanaksız haberlerle piyasayı bunalıma sürüklüyorlar. Analistler “Bu haberler kasıtlı, güveni azaltmaya yönelik. TCMB’yi çaresiz göstermeye çalışıyorlar” diyerek, iddialara resmî ağızdan cevap verilmesi gerektiğini vurguluyor.

  • GİRİŞ15.05.2019 07:12
  • GÜNCELLEME15.05.2019 07:23

Türkiye ekonomisi, geçen yıl ağustos ayında yaşanan kur şokunun ardından toparlanmaya çalışırken, bu süreçte çok çetin psikolojik bir savaş da veriliyor. “Dolar 10 TL olacak, biz para kazanacağız, Hükûmet krizle gidecek” tutumuyla hareket eden finans terörü; asılsız dayanaksız yeni dedikodularıyla hem yerli-yabancı yatırımcıları hem vatandaşları “güven bunalımına” sürüklemeye çalışıyor.

İDDİALARA ANINDA CEVAP VERECEK BİR MEKANİZMA ÖNEMLİ

Bu süreçte dedikodular, özellikle Reuters gibi yabancı ajanslar tarafından “Ankara’ya yakın (isimsiz, kimliksiz) kaynaklara dayandırılarak(!)” yayılıyor. İçeride ise “doğruluğunu sorgulamadan” bu haberlere itibar edenler, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla piyasaların algısını vuruyor ve suni dalgalanmaları körüklüyor. Analistler, bu süreçte ekonomi yönetiminin daha aktif olması gerektiğini vurgulayarak, iddialara da anında cevap verecek resmî bir mekanizmanın devrede kalmasının önemine değiniyor.

Türkiye Gazetesi