Türkiye'ye talep arttı! Avrupa satın almak için kuyruğa girdi - YAZDIR

Türkiye'ye Avrupa ülkelerinden canlı çekirge talebi arttı. Almanya ve Fransa gibi ülkeler sırada bekliyor. İç pazar ihtiyacının artması ve ihraç edilen ürünlerin ekonomik olmaması nedeniyle bu alanda bugüne kadar ihracat talebi çok olmamıştı.

  • GİRİŞ18.04.2019 08:51
  • GÜNCELLEME18.04.2019 08:52
  • KAYNAKYENİ ŞAFAK

Ancak son dönemlerde ihracat talepleri artmaya başladı. Antalya'da faaliyet gösteren bir çekirge üreticisi canlı yem olarak değerlendirilmek üzere çekirge ihrac ediyor.

 

 

TİCARETİ KOLAYLAŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği mevzuatını incelediğinde canlı çekirge ithalatına yönelik bir mevzuatın bulunmadığı tespit edilmişti. Daha önceki yıllarda genel bir sertifika olan canlı hayvan sertifikası ile ihraç edilen çekirge için bakanlık, ticaretin kolaylaştırılması ve daha güvenli yapılabilmesini teminen özel bir veteriner sağlık sertifikası hazırlanmıştı. Bu kapsamda bugüne kadar 196 bin canlı çekirge ihracatı ile Almanya başı çekiyor.

 

 

Halen Almanya dışında söz konusu sertifika canlı çekirge ihracat talebi bulunan ülkeler arasında Fransa, Finlandiya, Hırvatistan ve Hollanda bulunuyor.