TYP ile 1445 personel alımı yapılıyor! İŞKUR başvuru şartları neler? - YAZDIR

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 3 farklı şehirde istihdam etmek üzere toplamda 1445 personel alımı yapıyor. Peki hangi şehirler için alım yapılıyor ve kimler başvuru yapabilir? Detaylar haberimizde…

  • GİRİŞ15.08.2018 09:29
  • GÜNCELLEME15.08.2018 09:29

İŞKUR’un resmi internet sitesindeki en güncel Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İstanbul, Adana ve Tokat illerinde istihdam etmek üzere, mezuniyet şartsız toplamda 1445 personel alımı yapılıyor. İŞKUR tarafından istihdam edilecek söz konusu personeller Çevre temizliği, Kamusal altyapının yenilenmesi, Ağaçlandırma, Park düzenlemeleri, pozisyonlarında görevlendirilecektir. Peki TYP kapsamında bu ilanlara başvuru nasıl yapılır?

HANGİ POZİSYONLAR İÇİN ALIM YAPILIYOR?

TYP kapsamında İstanbul, Adana ve Tokat illerinde istihdam edilecek personellerin görev alacağı pozisyonlar;

- Çevre temizliği,

- Kamusal altyapının yenilenmesi,

- Ağaçlandırma,

- Park düzenlemeleri, olarak belirlenmiştir.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

- TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak

- İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

KİMLER BAŞVURU YAPAMAZ?

-İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

-Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

-Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

-Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Söz konusu Toplum Yararına Programları kapsamındaki ilanlara başvuru yapacak adaylar, BURAYA tıklayarak üye girişi yaptıktan sonra, başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca başvurular il veya ilçelerde bulunan İŞKUR şubelerinden yapılabilir.