Emeklinin gözü bu haberde! Pay istiyorlar - YAZDIR

Yarın "Emekliler Günü"nü kutlayacak emekliler, hükümet tarafından karşılanan taleplerinin memnuniyetini yaşarken, yeni kazanımlar da elde etmek istiyor.

  • GİRİŞ29.06.2018 14:06
  • GÜNCELLEME29.06.2018 14:06
  • KAYNAKAA

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emekli olduğu gün olan 30 Haziran, hem bir anma hem de emeklilerin sorun ve taleplerinin gündeme getirildiği gün olarak kutlanmaya devam ediyor.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜED'in 1 milyonu aşkın üyesiyle Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri ve emeklileri temsil eden en büyük yapı olduklarını belirtti.

Ergün, 30 Haziran'ı "Dünya Emekliler Günü" ve içerisinde olduğu haftayı "Emekliler Haftası" olarak kutlayacaklarını vurgulayarak, bugün ve haftanın emekliler için önem ve anlam taşıdığını kaydetti.

"BÜYÜMEDEN EMEKLİLERE PAY VERİLMELİ"

Ergün, TÜED'in öncülüğü ve mücadelesi sayesinde son birkaç yıl içerisinde emeklilerin önemli taleplerinin karşılandığını belirterek, buna karşın hala çözüm bekleyen sorun ve taleplerinin bulunduğunu ifade etti.

"2000 sonrası emekli olanların intibaklarının yapılması ve tüm emeklilerin sağlık katkı paylarından muaf tutulmasının da aralarında bulunduğu taleplerimizin kazanıma dönüşmesini istiyoruz." diyen Ergün, şu görüşlerini paylaştı:

"SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları 6 aylık TÜFE oranında artırılırken memur emeklilerinin aylıklarına kamu sözleşmelerine göre zam yapılıyor. Bu durum eşitlik kuralına aykırıdır. Yüzdeli zamlar, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir uygulamaya dönüşmüş, emekliler arasında makas büyümüştür. TÜFE artışı, emeklileri koruyan bir sistem olmadığından yeni bir artış sistemi getirilmeli. Büyümeden emeklilere pay verilmeli."

Ergün, emeklilerin harcamalarında yüzde 8-18 oranında KDV ve ÖTV ödediğini ancak emeklilere vergi iadesi karşılığı yüzde 4-5 oranında ek ödemenin yapıldığına değinerek, ek ödeme oranlarının en az yüzde 8-9'a çıkarılmasını istedi.

Emeklilerin konut sahibi olması için çalıştıklarını ve toplanan taleplerin TOKİ Başkanlığına sunulduğunu aktaran Ergün, uygun ödeme koşullarıyla emeklilerin ev sahibi yapılmasının önemli bir sosyal proje olacağını ifade etti.