Başbakan cebinde ruble ve Türk Lirası’yla Rusya’da - YAZDIR

Rusya ve Türkiye arasındaki ticaretin TL ve rubleyle yapılmasına yönelik ilk somut adım atılıyor.

  • GİRİŞ06.12.2016 10:07
  • GÜNCELLEME06.12.2016 10:07

Başbakan Yıldırım Rusya ziyaretinde Dimitri Medvedev ve Vladimir Putin ile bu konuyu görüşecek. Yıldırım ayrıca ziyareti sırasındaki tüm harcamaları ruble ile yapacak.

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya ziyaretine dün başladı. Yıldırım, Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmesi ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki ticaretin TL ve ruble ile yapılması konusunda ilk somut adımın atılması bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın gezisi boyunca tüm harcamalar Rus Rublesi ile yapılacak.

HARCAMALAR RUBLEYLE

Yıldırım’ın Rusya ziyaretine ilişkin Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, “Temaslarda ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi hedefine yönelik girişimlerin değerlendirilmesi ile enerji, tarım, turizm, sanayi ve ulaştırma alanlarındaki ortak projeler başta olmak üzere ikili ilişkilerimizin genel durumu ve bölgesel-uluslararası gelişmelerin ele alınması planlanmaktadır” denildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmede iki ülke arkasındaki alışverişlerin TL ve Rus Rublesi olarak yapılması yönündeki açıklamalarının ardından ilk somut adım Sayın Başbakanımızın Rusya gezisinde atılacak. Sayın Başbakanımızın talimatı ile Rusya ziyareti boyunca tüm heyetimizin konaklama ve harcamaları Rus Rublesi ile ödenecektir” ifadeleri yer aldı.      

DOĞALGAZ İNDİRİM TALEBİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’yı ziyaretiyle normalleşme sürecine giren ilişkilerin, Başbakan Yıldırım’ın 6 bakanla gerçekleştireceği görüşmelerle yeni bir boyuta taşınması bekleniyor. Görüşmelerde, Türkiye’ye doğalgaz indirimi sağlanması, Türk Akımı, Rusya’nın tarım ürünleri ithalatında uyguladığı yasağın kaldırılması, ticarette yerel para birimlerinin kullanılması ve turizmin gündeme gelmesi öngörülüyor.      

İTHALAT YASAĞI GÜNDEMDE

Rusya’nın, Türkiye’den ithalat yasağı getirdiği 21 tarımsal üründen, ilişkilerin normalleşmesine bağlı olarak hükümet kararıyla portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve erik olmak üzere 5 ürünle ilgili yasak 9 Ekim’de kaldırılmıştı. İki ülke arasında yapılacak heyetler arası görüşmelerde, hem Karantina birimince patlıcan, biber, nar, kabak ve marul olmak üzere 5 ürüne, hem de hükümetin 11 ürüne yönelik ithalat yasağının kaldırılmasının ele alınması bekleniyor.