En çok şikayet o sektör için geldi! - YAZDIR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularla ilgili konuştu. Şikayetlerde lider olan sektör, diğer sektörlere de büyük fark attı.

  • GİRİŞ25.11.2016 14:55
  • GÜNCELLEME25.11.2016 15:00
  • KAYNAKAA

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine başvuru sayısı ile ilgili bilgi verdi. Tüfenkci, heyetlere ekim ayı itibariyle 1 milyon 155 bin 273'e ulaştığını bildirdi.

Tüketici hakem heyetlerince yılın 9 ayında karara bağlanan şikayetlerin yüzde 87'sinin tüketicilerin lehine, yüzde 13'ünün ise aleyhine sonuçlandığını bildiren Tüfenkci, "Vatandaşlarımız haklı olduklarını düşündükleri noktada, il ve ilçelerde kurulan tüketici hakem heyetlerine başvurmaktan çekinmemelidir. Heyetlerimiz, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması adına büyük bir özveri ile görev yapıyor." dedi.

EN ÇOK HANGİ SEKTÖR İÇİN ŞİKAYET YAPILDI?

Tüfenkci, şikayetlerin sektörel dağılımına ilişkin de bilgi vererek, bankacılık işlemlerine yönelik başvuruların yüzde 74,27 ile yine ilk sırada yer aldığını söyledi.

En çok şikayetçi olunan sektörler sıralamasında bankacılık işlemlerini yüzde 19 ile ayıplı mal ve hizmetlerin takip ettiğini kaydeden Tüfenkci, "Onu yüzde 6 ile mesafeli sözleşmeler-abonelik sözleşmeleri, yüzde 1 ile taksitli, ön ödemeli ve iş yeri dışında sözleşmeler ve yüzde 0,21 ile devre tatil ve paket turlara yönelik başvurular izledi." bilgisini verdi.