Türkiye ile Çin arasında 3 anlaşma - YAZDIR

Türkiye ile Çin arasında enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı alanlarında 3 ayrı anlaşma birden imzalandı.

  • GİRİŞ04.09.2016 10:08
  • GÜNCELLEME04.09.2016 10:20

G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılma için Çin'e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in nezaretinde iki ülke arasında 3 ayrı anlaşma imzalandı.

Habertürk'ten Selçuk Tepeli'nin haberine göre, Cinping ile baş başa 40 dakikalık bir görüşme yapan Erdoğan’a Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

İkili ticaret, ulaştırma, enerji ve turizm alanlarında ilişkilerin daha da geliştirilmesini kararlaştıran Erdoğan ve Cinping, G20 gündeminin faaliyete geçirilmesi için beraber çalışma konusunda da görüş birliği içinde bulunduklarını vurguladı.

1 - KÖMÜR

Enerji Bakanlığı ile Çin Enerji İdaresi arasında Yenilenebilir Enerji ve Kömür Alanında İşbirliği Anlaşması’nı, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Nur Bekri imzaladı

2 - NÜKLEER 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı ile Çin Nükleer Güvenlik İdaresi arasında, Nükleer Güvenlik Alanında İşbirliği Düzenlemesi’ne Berat Albayrak ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi imza attı.

3 - BİTKİ SAĞLIĞI

Türkiye’den Çin’e ihraç edilen antepfıstığı için bitki sağlığı gereklilikleri protokolüne Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Çin Kalite, Kontrol, Denetim ve Karantina İdaresi Bakanı Zhi Shuping imza attı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da katıldığı toplantıda, Türkiye ve Çin arasında protokoller imzalandı.

'FARKLI LOBİLER'

Enerji Bakanı ve aynı zamanda Türkiye-Çin Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Başkanı olan Berat Albayrak, Türkiye’de nükleer enerji karşıtı bir lobinin olduğuna işaret ederken, Türkiye’nin 1956’dan beri nükleer enerji rüyası olduğuna dikkat çekti. 

Albayrak, “Ama bizim döneme kadar ekonomide, siyasette, bürokraside bir yerlere takıldı, faaliyete geçemedi. Büyük bir direnç var. 60 yıldır tüm dünyaya ‘helal’ olan bir teknoloji Türkiye’ye ‘haram’ deniliyorsa, orada bir numara var demektir. Farklı lobiler ne söylerse söylesin, Türkiye’nin nükleere sahip olması şart” ifadesini kullandı.

3’üncü nükleer santralın yerinin önümüzdeki günlerde açıklanacağı bilgisini veren Albayrak, “Burada duygusal davranmıyoruz. Fay hattına, askeri bölgelere, su ve hava yollarına yakınlık gibi kriterlere bakılıyor. Seçenekler masaya konulacak, üst düzey istişare ile stratejik bir karar verilecek” dedi. 

KASIM'DA TÜRKİYE TOPLANTISI

Albayrak, 7 yıldır Türkiye-Çin Karma Ekonomik Komisyon toplantısının yapılmadığını hatırlatırken, “7 yıl aradan sonra önümüzdeki kasım ayında Türkiye’de toplanacağız” dedi.

YOZGAT'TA SARI PASTA

Albayrak, nükleerde uranyum altyapısını oluşturmanın önemine dikkat çekip “Sarı pasta dediğimiz uranyumda Yozgat Sorgun’da 20-30 yıllık, 5-6 bin ton rezervli saha var. Yabancı firma işletiyor. Türkiye nükleer teknolojiye geçerse doğal kaynakları itibarıyla altyapısı hazır. İthal edebilir, zenginleştirme altyapısı kurabilir veya 3’üncü ülkelerde rafine altyapısı ile birlikte ortak yatırım yapılabilir” dedi.