Köpük Kart uygulamasına dikkat! - YAZDIR

DRY İstanbul tarafından indirim vadedilerek verilen Köpük Kart, tüketicilerden şikayet alıyor.

  • GİRİŞ29.04.2016 17:06
  • GÜNCELLEME29.04.2016 17:18

Ürün satarken, ekranın altından ışık hızında geçen yazılara ve ancak büyüteçle okunabilecek sözleşme şartlarına bir yenisi daha eklendi: Köpük Kart!

Köpük Kart, kuru temizleme firması olan DRY İstanbul'un tüketicilere avantaj vaadiyle sunduğu bir kart. Ancak vadedilenle karşınıza çıkan fatura birbirini tutmuyor. 

LİMİT KARMAŞASI

Öyle ki, müşteri temsilcisiyle konuştuğunuzda, sizi internet sitesine yönlendiriyorlar. Siteye girdiğinizde, ürünlere göre fiyatlar sıralanmış olup, listenin başında 'Köpük Kart üyeleri bu fiyatlardan %50 indirimli faydalanırlar.' yazısı bulunuyor.

Bu yazıya güvenerek gönderdiğiniz ürünler, daha sonra faiş fiyat olarak size geri dönüyor. Size telefonla ulaşan müşteri temsilcisi, indirim için aslında bir limit olduğunu ve sizin bu limiti aştığınızı söylüyor.

Burada tüketicinin aklına şu iki nokta geliyor: Ya böyle bir paket yok, kandırıldım. Ya da böyle bir paket var, ancak bilgilendirmiyorlar.

Şirketin ayrıca ürünleri zamanında teslim etmediği de belirtiyor.

ŞİKAYET ADRESİ

Başına bu tür kötü deneyimler gelen tüketiciler için ise bir şikayet adresi bulunuyor. Resmi bir site olan tuketici.gov.tr üzerinden, şikayetler resmi kuruma iletiliyor.