'34 liraya da kuşbaşı satıp zarar ediyoruz' - YAZDIR

TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, tavan fiyat uygulayarak zarar ettiklerini söyledi.

  • GİRİŞ22.03.2016 16:03
  • GÜNCELLEME22.03.2016 16:14

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı  Mustafa Altunbilek et fiyatlarına ilişkin, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın sözünü yerde bırakmadık, 32 liraya kıymayı, 34 liraya da kuşbaşını  satıyoruz ama zarar ediyoruz. Bakanlığımız bizimle bir araya gelsin isteriz. Etin  yüzde 90'ı bizde satılıyor. Bakanlıklar bizim fikirlerimizi almalı, karlılığımızdan da fedakarlık yapmaya hazırız" dedi.

'Net karımız yüzde 5'i geçmemektedir'

Sebze-meyve fiyatlarındaki üretim maliyeti ve raf fiyatı  arasındaki farkı komisyonculara bağlayan Altunbilek şu ifadeleri kullandı: 
 
"Ürünler bizlere komisyoncular aracılığıyla geldiği için orada bir  yanılsama var. Marketin yüzde 18-20 gibi kendi işletme gideri çok hesaba katılmıyor. Burada insan gücü, ambalajlama, boylama ve nakliyeyi de koyduğumuzda söylendiği gibi değil. Burada gerçekten sektöre haksızlık yapılıyor. Aradaki  maliyetler hesaplandığında tarlada 1 lira, markette 5 lira olmadığı ortaya çıkar. Bizlerin, tüm yerel perakendecilerin manav reyonlarında en son dipte kazandığı net karımız yüzde 5'i geçmemektedir.