FİSKOBİRLİK'ten üreticilere yönelik avans uygulaması - YAZDIR

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 2014'te üreticilere ton başına 500 lira avans kullandırdıklarını, bu rakamın 2015 için 800 lira olacağını söyledi.

  • GİRİŞ23.07.2015 13:38
  • GÜNCELLEME23.07.2015 13:38
  • KAYNAKAA

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl hayata geçirilen avans uygulamasının tanıtımını yeterli oranda sağlayamadıklarını belirtti.

Bu yıl uygulamanın sürdürülmesi kararını aldıklarını ve pazartesiden itibaren başvuruları almaya başladıklarını ifade eden Bayraktar, "Bugüne kadar şartları tutan üreticilerimize 500 bin liraya yakın avans ödemesi gerçekleştirdik. Bu sayı her geçen gün daha da artıyor. Üreticilerimiz uygulamamıza yoğun ilgi gösteriyor" dedi.

Lütfi Bayraktar, 2014'te üreticilere ton başına 500 lira avans kullandırdıklarını, bu rakamın 2015 yılı için 800 lira olacağını dile getirerek, "Avans kullanımındaki tek kriterimiz üreticimizin FİSKOBİRLİK'e ürün teslim etmiş olmasıdır. Birliğe ürün teslim edenler bu uygulamadan yararlanacaklar. Avans kullananlar ürün bedellerini 30 Eylül'de ve o günkü fiyat üzerinden almak şartıyla bu uygulamamızdan yararlanacak" diye konuştu. 

Fındık rekoltesinin yaklaşık yüzde 50'sinin ağustos, eylül ve ekim aylarında piyasaya indiğine işaret eden Bayraktar, avans uygulamasıyla üreticilerin, para sorunu yaşamayacakları için pazara inen fındık miktarını azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Bayraktar, FİSKOBİRLİK'in Türk fındığı ve fındık üreticisini korumak için politikalar yürüttüğünü belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"FİSKOBİRLİK her zaman üreticimizin yanında olmuştur. Üreticimizin ve fındığımızın menfaati için hareket etmiştir. Etmeye de devam edecektir. Avans uygulamamız da üreticimizin ve fındığımızın yararınadır. Üreticimiz elindeki fındığı tutabilsin, piyasaya indirmesin, başka ellere muhtaç olmasın istiyoruz. Böylelikle piyasaya az inecek olan fındığın fiyatı daha iyi olacak, üreticimiz kazanacaktır."