Yeniden yükselişe geçti! İşte son durum

Merkez Bankası'nın müdahalesiyle düşüşe geçen dolar son yapılan açıklamayla yeniden yükselişe geçti.

Yeniden yükselişe geçti! İşte son durum
Yeniden yükselişe geçti! İşte son durum
GİRİŞ 24.07.2015 13:56 GÜNCELLEME 24.07.2015 15:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Siyasi parti liderlerinden erken seçimin biraz daha ön plana çıktığı yönünde açıklamalar gelmesi, Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından saldırı olaylarının devam etmesi ve son olarak bu sabaha karşı Türk savaş uçaklarının Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurmasının ardından dolar/TL güne yükselişle başladı.

Dün akşam piyasa kapanışı öncesi 2.73'ün hemen altında işlem gören kur bu sabah 2,74'ün üzerine çıktı. Dolar 2,7489'a kadar yükselerek 5 haftanın zirvesini gördü.

YENİDEN YÜKSELDİ

Merkez Bankası'nın müdahalesiyle düşen dolar ilerleyen saatlerde gelen son açıklamayla yeniden yükseldi ve 2,75'e dayandı. Borsa da güne yüzde 0,24 düşüşle 78 bin 151 puandan başladı. Endeks, ilerleyen dakikalarda ise artıya döndü.

MERKEZ'DEN MÜDAHALE

Merkez Bankası, yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle bir hafta vadeli döviz depo faiz oranının dolar için yüzde 3,5'tan yüzde 3'e indirilmesine karar verildiğini açıkladı.

MB'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bankalar belirlenen yeni oranla 27 Temmuz 2015 tarihinden itibaren TCMB’den bir hafta vadeyle borçlanabileceklerdir. Gerekli görülmesi halinde ABD doları ve euro için söz konusu oranlar ayrı bir basın duyurusuna gerek kalmaksızın iş günlerinde sabah saat 9:30’da her iki yönde değiştirilebilecek ve ilan edildiği gün için geçerli olacaktır. Belirlenen oranlar Anadolu Ajansı DV006, Reuters CBTJ ve Bloomberg CBT sayfalarında ilan edilecektir." Dolar bu sabah 2,7489'la son beş haftanın zirvesini görmüştü.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 4
 • kkkk 5 yıl önce Şikayet Et
  Bir para bu kadar mı tuvalet kağıdına çevrilir MB denen koca kurum sadece seyircimidir. Her gün milletin fakirleşmesine seyirci olunmakta, bu aradada birileri elbette parasına para katmakla meşgul. Sıradan açıklamalar ile pansuman yapmakla bişey olmadığı görüldü,ne zaman gerçek müdahale gelecek bu ahlaksızlara. Londra merkezli tezgahlanan bu oyunlara ne zaman dur denecek.
  Cevapla
 • OBiTO 5 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi cahilin biri gelip zaten dolarla işimiz olmuyor diyecek.
  Cevapla
 • madara 5 yıl önce Şikayet Et
  düştüğü zamanlar pek işiniz olmuyor burayla?
  Cevapla
 • sss 5 yıl önce Şikayet Et
  altın çıksın yahu altın bu bedavaya veriolar yahu
  Cevapla