Borsa İstanbul'da İran etkisi yaşanıyor

Borsa İstanbul'da, İran'ın nükleer program konusunda Batı ile anlaşmasının ardından görülen petrol fiyatlarındaki gerileme, hisse bazlı hareketliliklere neden oldu.

Borsa İstanbul'da İran etkisi yaşanıyor
Borsa İstanbul'da İran etkisi yaşanıyor
GİRİŞ 25.11.2013 11:27 GÜNCELLEME 25.11.2013 11:27

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki, İran'ın nükleer programına ilişkin Cenevre'deki müzakerelerin beşinci gününde anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın ardından petrol ve altın başta olmak üzere emtia fiyatlarının gerilemesi Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksini pozitif etkilemesinin yanında hisse bazlı hareketleri de öne çıkardı.

Analistler, İran ile yapılan anlaşmanın İran'a yaptırımları tamamen ortadan kaldırmadığını, ancak kısa vadede daha büyük riskleri bertaraf ettiği için piyasalara ve bölgeye pozitif etkisinin yüksek olmasını beklediklerini belirtiyor. Düşüşe geçen petrol fiyatlarının, maliyetleri pozitif yönde etkilemesi nedeniyle yüksek petrol ve petrol ürünleri kullanan şirketler ile İran ile iş potansiyeli olan şirketlerin olumlu etkilendiğini kaydeden analistler, bu etkinin bugün açılış itibariyle görülmeye başlandığına dikkati çekiyor.

Gelişmelerden olumlu yönde en çok etkilenecek sektörler olarak petrol ve petrol ürünleri kullanımı maliyetlerinde önemli bir yer tutan hava taşımacılığı ve petro-kimya sektörünün öne çıktığını ifade eden analistler, ayrıca İran ile yapılan anlaşmalarda banka olarak adı sürekli ön plana çıkan ve İran ile ilgili olumsuzlukların hisse fiyatı üzerinde baskı kurduğu Halkbank hisse senedinin de pozitif etkilendiğini kaydediyor.

Borsa İstanbul'da hava taşımacılığı şirketleri Türk Hava Yolları ve Pegasus hisse senetleri haftaya yüzde 2'nin üzerinde yükselişle başlarken, Halkbank hisseleri yüzde 1,90 olan bankacılık sektörü yükselişinin üzerinde yüzde 2,59'luk bir değer artışıyla işlem görüyor. Petro- kimya sektörünün en önemli şirketi Tüpraş da şu dakikalarda yüzde 3,34 oranında yükselişe 46,30 seviyelerinden işlem görüyor.

Ayrıca petro-kimya sektöründe faaliyet göstermesinin yanında İran'da bir fabrikası da olan Gübre Fabrikaları TAŞ ise anlaşmaya en fazla pozitif tepkiyi veren hisse senedi oldu. Gübre Fabrikaları hisse senedi fiyatı cuma günü kapanışına göre yüzde 7'nin üzerinde değer kazanarak 16,90 lirayı gördükten sonra şu dakikalarda yüzde 6,36'lık yükselişle 16.70 lira seviyelerinde dengelendi.

İran ile ilgili gelişmelerin hisse senedi fiyatlarına ve genel olarak Borsa İstanbul'a olan etkisini değerlendiren analistler, kısa vadede görülecek pozitif etkinin, döviz kurları ve petrol fiyatlarının bundan sonraki seyri ile şekilleneceğine dikkati çekiyor. Analistler bugün için ABD piyasaları açıldıktan sonra petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda Borsa İstanbul'a olumu etkinin orta vadeye yayılabileceğini tahmin ediyor.

Pozitif görünümün devam etmesi durumunda BIST 100 endeksinin 77.700 seviyesinin test edilebileceğini vurgulayan analistler, bu direncin güçlü olduğunu, dolayısıyla bu seviyenin aşılması için ABD Merkez Bankası (Fed) kaynaklı gelişmelerin öne çıkacağını aktarıyor.

KAYNAK: AA