Memura 8 bin TL evlilik yardımı

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Türkiye'de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura 8 bin TL'ye yakın evlilik yardımı verilmesi üzerinde hükümetle çalışıyoruz. Ekimden sonra gündeme gelecek” dedi.

Memura 8 bin TL evlilik yardımı
Memura 8 bin TL evlilik yardımı
GİRİŞ 07.09.2013 06:53 GÜNCELLEME 07.09.2013 07:14
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Hacer Boyacıoğlu'nun haberi

Çalışan kadınların daha çok çocuk yapması ve doğurganlığın artırılması için hazırlanan teşvik paketinden ‘memura evlilik yardımı' çıktı. Yardımın detaylarını da Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, sorularımız üzerine anlattı. Bir süredir hükümetle bu konuda çalıştıklarını söyleyen Tonbul, "En az 3 çocuk diyorlar. Bunun için evlenilmesi lazım, ama Türkiye'de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura evlilik yardımı verilmesi üzerinde duruyoruz" dedi.

PAKETİN İÇİNDE OLACAK

Çocuklu ailelere kreş yardımı yapılması, doğuran kadına erken emeklilik verilmesi, doğum izninin yeniden düzenlenmesini içeren teşvik paketi bir süredir hükümet tarafından çalışılıyor. Paket içinde yer alan yeni düzenlemeler arasında ise, yaklaşık 2.6 milyon memuru yakından ilgilendiren "evlilik yardımının" da bulunduğu ortaya çıktı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yeni bir uygulama olarak memurlara evlenme yardımının gündeme geleceğini söyledi. Düzenlemenin gerekçesini de Tonbul "Hükümetimiz çocuk sayısının artması istiyor. Bunun için de evlenilmesi gerekir. Ama Türkiye'de evlilik yaşı giderek ilerliyor, 25'ten 30'a çıktı, 30'dan da 35'e doğru gidiyor" sözleriyle anlattı.

İLK EVLİLİK İÇİN VERİLECEK

Evlilik yardımının ilk evlilik sırasında verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Tonbul, uygulamanın nasıl işleyeceğini de belirtti. "Devlet memuru maaş katsayısı binle çarpılır, bu da 8 bin TL'ye yakın bir rakam çıkar. O kadar evlilik yardımı yapılır" diyen Tonbul, "İnsanlar bu yardımla eşya alırlar, düğün masraflarının bir kısmını karşılarlar. Küçük bir güvence olur" dedi. "Hükümet de böyle mi düşünüyor?" sorusuna yanıt veren Tonbul, "Yüzde 70 oranında uzlaştık, yeni yasama döneminde gündeme gelecektir. Çünkü evliliği geciktirmenin de, toplumsal maliyeti var, nüfus artmıyor" yanıtını verdi. Tonbul, kaynağın ne olacağı konusunda da; kaynağın hükümet tarafından bulunacağını belirtmekle yetindi.

Kaynak işsizlik sigortası fonu

ÇOK çocuklu ailelerin desteklenmesi için bir süredir çalışılan ve yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen pakette, çocuklu ailelere kreş yardımı yapılmasından, çocuk sayısı arttıkça ailelere maddi destek verilmesine kadar birçok düzenleme var. Ancak bu düzenlemelerin getireceği maliyet önemli bir soru işareti. Bunun için de, "işsize ödeme yapmak" için kurulan işsizlik sigortası fonu en güçlü aday.  Fonda biriken 65 milyar 941 milyon TL düzenlemelerin maliyetini karşılayabilir.

Aile ve çocuğa var evliliğe yok

657 sayılı devlet memurları kanununa göre, evli bulunan devlet memurlarına aile yardım ödeneği veriliyor.  Bu yardım herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş için 1500, çocuklardan herbiri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen rakam üzerinden ödeniyor.  Aylık olarak ödenen aile ve çocuk yardımı, üvey çocuklar için de ödeniyor.  Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanıyor.

HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 29
 • ömer özelmacı 6 yıl önce Şikayet Et
  memura aile ve cocuk yardımı. memura çocuk bası 32 tl ve es yardımı 60 tl kardeşim.ne göstergeden bahsediyorsunuz.vatandas göstergeden ne anlar.bunuda yazsanıza.ama dalga geçerler diye yazmayın.
  Cevapla
 • ferhat 6 yıl önce Şikayet Et
  işçinin gözü kör olsun (haşa, estagfirullah). ne güzellik yapılıyorsa memura yapılıyor zaten sanki şartları çok zormuş gibi memleketin üretenleri onlarmış gbi... işçiye sahip çıkan yok kapitalizmin işçileri nasıl etkilediğini görmüyorlar. Bu işçiler kötü adamlar olmalı bu kadar sahipsiz olduklarına göre gözü kör olsun işçinin (haşa, estagfirullah)
  Cevapla
 • mahmut bayrak 6 yıl önce Şikayet Et
  Adaletsizlik. Bu ülkede bir tek memurlar mı yaşıyor. Memurların yaşam standartlarının çok çok altında milyonlar var. Adalet kavramı yara almıştır.
  Cevapla
 • ahmet arı 6 yıl önce Şikayet Et
  yaş sınırı konulmamalı ama ilk evliliğe verilmeli. yaş sınırı konulmamalı çünki elde olmayan sebeplerden dolayı evlilik yapılamayabiliyor. bu yüzden yaş sınırı olmadan ilk evliliğe verilmeli
  Cevapla
 • ARAS ARAS 6 yıl önce Şikayet Et
  vebalini kim veriyor. ben hakkımı helâl etmiyorum memurda memur tüm ülkede diğer çalışan sınıf tamamen greve gitsin memurlarda kurtarsın görelim zaten bir dönüm bostan yan gel yan yat osman la şu asgari ücreti yükseltse ya ilgili bakanımız yok kardeşim yok Başbakandan gerisi yalan zorla değil kafa çalışmıyor la bekar olan kaç bin tane memur var nereden geliyor bu paranın kaynağı çeşmemi bu elini altına tutunca memura ha bire para akıyor yeter artık memurlarda ağlayıp duruyor hâyla en düşük memur maaşı ne kadar bir de utanmadan isyan ederler sıkıysa asgari ücret alda görelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle