KOSGEB'den destek aldı! Tesis kurdu: Günde 2 tona yakın üretim yapılıyor!

KOSGEB'den destek alan vatandaş kendine tesis kurdu. Bilecik'te gübre üretimi yapan girişimci, bin koyundan günde 2 tona yakın gübre elde etmekte.

KOSGEB'den destek aldı! Tesis kurdu: Günde 2 tona yakın üretim yapılıyor!
KOSGEB'den destek aldı! Tesis kurdu: Günde 2 tona yakın üretim yapılıyor!
GİRİŞ 17.04.2024 14:11 GÜNCELLEME 17.04.2024 14:11
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Girişimci vatandaş KOSGEB'den 250 bin TL tutarında hibe desteği aldı. Aldığı destekle kendine organomineral gübre üretmek için Bilecik'te tesis kurdu.

KOSGEB'DEN DESTEK ALDI

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren girişimci, hibe desteğiyle kurduğu tesiste organomineral gübre üretimi yapıyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Et ve Ürünleri Teknolojisi Bölümünden mezun olan 40 yaşındaki Osman Kılıç, Pazaryeri ilçesi Dülgeroğlu köyünde 2012'de kurduğu işletmede 5 koyunla hayvancılığa başladı.

Kırmızı et üretiminin yanına gübre imalatını da eklemek isteyen Kılıç, 2021'de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına (KOSGEB) başvurdu. İleri Girişimci Destek Programı kapsamında 250 bin lira hibe desteği verilen Kılıç, gübre üretim tesisi kurdu.

Tasarımı kendisine ait gübre ısıl işlem tankını Bursa'da bir firmaya yaptıran Kılıç, 2022'den bu yana organomineral gübre üretiyor.

Kılıç, içeriğindeki mineral ve organik maddeler sayesinde topraktaki besin rezervlerinin artışını sağlayarak bitkilere zengin bir büyüme ortamı sunan gübre üretiminde yararlandığı hayvanları belirli periyotlarda kesime gönderiyor. 4 çalışanıyla faaliyetini sürdüren Kılıç, 1000 koyundan günde 2 tona yakın gübre elde ediyor.

Hayvanlarına verdiği yemi de kendisi üreten Kılıç, gübreyi paketleyerek çiftçilere, marketlere, peyzaj firmalarına pazarlıyor.

SİERRA LEONE'YE GÜBRE İHRAÇ ETTİ

Ziraat teknisyeni ve et endüstrisi teknikeri Osman Kılıç, AA muhabirine, kırmızı et üretimi için faaliyete geçirdiği işletmesinde zamanla koyun sayısı çoğalınca maliyetleri düşürmek için pelet yem üretim tesisi kurduğunu söyledi.

Bu sayede koyunculuktan para kazanmaya başladığını belirten Kılıç, "Yemleri şimdilik piyasaya sürmedim, kendim kullanıyorum ama yem üretim fabrikası kurmak için çalışmalarım devam ediyor. Bunun yanında yağ üretim tesisi kurarak hem yağdan hem de küspesinden faydalanıyorum." dedi.

Gübre üretiminin aşamalarına ilişkin bilgi veren Kılıç, şunları kaydetti:

"2 yıl bekleterek fermente olan gübreleri kırma makinesinden geçiriyor ve ısıl işlem tankına alıyorum. Isıl işlem tankına aldığımız gübre, 1 saat süresince 70 derecede işlem gördükten sonra hayvanlardan insanlara geçebilecek tüm hastalık yapan mikroorganizmalardan arınmış bir ürün olarak soğuduktan sonra paketlemeye gidiyor. Projemi hazırladıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığına üretim izni için başvurumu yaptım. Projeme destek için de KOSGEB'e de başvurdum. Tüm başvurularım, yetkililerin incelemeleri sonunda kabul edildi. Tesisim çalışıyor. Çıkan ürünleri 25 kilogramlık ve 1 kilogramlık ambalajlar halinde iç pazara veriyoruz."

Afrika ülkesi Sierra Leone'ye organomineral gübre ihraç ettiğini, Gana'ya da satış için görüşmelerinin sürdüğünü dile getiren Kılıç, işletmesindeki hayvan sayısının yeni doğumlarla 1500'e ulaşacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 8
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  helal olsun , at binenin kılıç kuşananın
  Cevapla
 • bülent duman 1 ay önce Şikayet Et
  allah razı olsun senden
  Cevapla
 • Tortum 1 ay önce Şikayet Et
  Fermantasyon suresi çok çok kisaltilabilir, yeterli belli sıcaklık, belli nem , karanlık ortam olsun .Bu süre 15-20 günde gerçekleşebilir. Yapılan iş çok iyi düşünülmüş, aslında tüm organik gübreler bu şekilde kullanıma sunulması lazim,
  Cevapla
 • Metin 1 ay önce Şikayet Et
  2 yıl nerde bekliyor bu gübreler de fermente oluyor günlük 2 tondan bahsediliyor mantik dışı Bi olay
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu arkadaş adam yalan mı söylüyor...? Eleştirmek ne kadar kolay. Adı belli yeri belli. Git incele... Ne kadar basit adamsınız yahu...
  Cevapla
 • Balevabal 1 ay önce Şikayet Et
  İş bilenin kılıç kuşananın... Başarılarının devamı diliyorum...
  Cevapla
 • Gebeş 1 ay önce Şikayet Et
  Aşağıda yazan Fatma gibiler de anca laf üretir eleştirir burada. İcraat olmaz sadece kıskançlık ve çamur atma. Medeniyet için çok yolunuz var daha fatmaaaa
  Cevapla
 • Fatma 1 ay önce Şikayet Et
  Duyan da diyecek ki 250 binle kurdu sadece kosgeb kurdu. Kosgeb, yapacağın ve yaptığın harcamanın çeyreğini veriyor çeyreği kalıyor elinde. Adam kendi emeği ve çabasıyla ve parasıyla iş kurdu, Kosgeb de bir miktar destekledi. Doğru haber bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle