İlk uçuş sonrası destek açıklaması: 'KAAN için hazırız'

Türk savunma sanayisine katkı sağlayan KOBİ'ler hem milli muharip uçak KAAN'a güç katacak hem de bu süreçte yeteneklerini artıracak.

GİRİŞ 23.02.2024 17:20 GÜNCELLEME 23.02.2024 17:27
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı ve DORA Makina Genel Müdürü İbrahim Yarsan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KAAN'ın ilk uçuşunun, ülkenin bu aşamalara gelmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

OSSA olarak birçok KOBİ'yi bünyelerinde barındırdıklarına işaret eden Yarsan, KAAN projesinin KOBİ'lere zor görevlerin, yapılması gereken birçok işin olduğunu göstereceğini belirtti.

'KAAN İÇİN HAZIRIZ'

Yarsan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"KAAN'ın ilk uçuşu, milli muharip uçağımızın göklere yükselmesi KOBİ'lerin de onun gibi yoğun bir çalışmayla yükselmesi gerektiğini gösteriyor. Bu zamana kadar birçok projede yer alan KOBİ'lerimiz burada da fazlasıyla görev almaya devam edecektir. KAAN projesinde üye firmalarımız da çalışmakta. Onların bu başarılarının devam edeceğini umuyorum. Birçok KOBİ firması için yoğun iş imkanı oluşacak. Bu önemli kısım, beraberinde milli muharip uçağa sahip olmak ülkemiz adına çok değerli. Bu proje ve gelecek projelerde göreve her zaman hazırdık ve hazır olmaya devam edeceğiz. Bu başarıların da devam edeceğini düşünüyoruz."

"BİRÇOK PROJE DEVAM EDECEK"

KAAN projesinin mutlaka KOBİ'lere de güç katacağını vurgulayan Yarsan, bir projenin başlaması ve ivme almasının ise zaman aldığını kaydetti.

Bu alandaki birikimin önemine dikkati çeken Yarsan, "Tuşa bastığınız zaman hemen aktif olmuyor. Bu yıl içerisinde çok büyük yükler üzerimize gelmese bile yıllar içerisinde, ilk 5 yılda yavaş yavaş, sonra daha artarak geleceğine inanıyorum. Milli muharip uçağımızın başlaması demek savunma ve havacılıktaki birçok projenin de aynı canlılıkta devam etmesi gerektiği anlamına geliyor. Çünkü sadece bir savaş uçağı yapmak değil buna bağlı olarak birçok bağlantılı iş ve ekipmanlar, cihazlar gelecektir. Hepsi bizim için değerli olacaktır. Çünkü artık Türkiye belli bir bilgi birikimine ve yapabilme kabiliyetine erişmiş oluyor." diye konuştu.

İŞ BİRLİĞİ BULUŞMASI KOBİ'LERİN GÜCÜNÜ GÖSTERECEK

İbrahim Yarsan, 17-19 Nisan'da Ankara'da gerçekleştirecekleri Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) etkinliği ile ana yüklenicilerin yeni alt yüklenicilerle, KOBİ'lerle bir araya geleceğini bunun da KAAN gibi projelere katkı sağlayacağını belirtti.

Yurt dışından gelen firmaların da burada Türkiye'deki KOBİ'lerin gücünü gördüğünü vurgulayan Yarsan, bu gücün KAAN'da yansıyacağını ifade etti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 35
 • Alperenler 1 ay önce Şikayet Et
  Emegi gecen herkese tesekkurler benim merakt ettigim tekerleri neden kapanmadi...?
  Cevapla
 • TURGAY 1 ay önce Şikayet Et
  ilk uçuş olduğu için tesler böyle başlar.
  Cevapla
 • Özkan 1 ay önce Şikayet Et
  İlk test uçuşları oluşabilecek beklenmeyen olumsuz durumlarda riski en aza indirebilmek için tedbir amacıyla bu şekilde yapılıyor. Örneğin elektrik, elektronik beklenmeyen bir sorun oluştu; pilot tekerlekleri açamazsa uçak kırıma uğrar, Allah c.c. korusun pilotun hayatı tehlikeye girebilir.
  Cevapla
 • TÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  her izledğimde ağlıyorum harikasınız...
  Cevapla
 • RAMAZAN 1 ay önce Şikayet Et
  EMEĞİ GEÇEN HER BİR TÜRK EVLADINDAN ALLAH RAZI OLSUN, Koca yürekli insanlarsınız.
  Cevapla
 • ÜMRAN AKBAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  EMEĞİ GEÇEN HERKESDEN ALLAH RAZI OLSUN RABBİM YAR VE YARDIMCILARI olsun İNŞALLAH
  Cevapla
 • ÜMRAN AKBAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN DESTEKLİYORUZ RABBİM sayılarını artırsın İNŞALLAH
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle