EBRD deprem bölgesi için harekete geçti

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 6 Şubat depremlerinin vurduğu 11 ilde KOBİ'lere yönelik Yeniden Yapılandırma Yardım ve Hibe programı başlattı.

GİRİŞ 12.09.2023 12:02 GÜNCELLEME 12.09.2023 12:19
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

EBRD'den yapılan açıklamada, deprem felaketinin ardından önemli sayıda küçük işletmenin zor durumda olduğu ve hala birçok işletmenin de faaliyete geçemediğine dikkat çekilerek; söz konusu programın hasarlı binaların, üretim teçhizatının ve altyapının yeniden imarına yönelik işletmelere destek vermeyi amaçladığı belirtildi.

Açıklamaya göre, program kapsamında EBRD her işletme için 60,000 euro ile sınırlı olmak üzere yeniden inşa ve onarım masraflarının %85'ini karşılamaya yönelik olacak.

Japonya Maliye Bakanlığı'nın mali desteğini alan program, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ ve Adana'daki işletmelere yönelik olacak.

Yeniden Yapılandırma Yardım ve Hibe programı, afetin ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla oluşturulan ve 600 milyon euroluk Afet Müdahale Çerçevesini de içeren, EBRD'nin iki yıl içinde bölgeye yönelik 1.5 milyar euroluk yatırım planını izliyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • fxnope 5 ay önce Şikayet Et
  bu 11 ilin hepsinde acil hayata geçmesi gereken bir ekonomi sorunu var çünkü insanlar umutlarını kaybetti, yaralar sarılıp hayata dönmeleri gerekiyor
  Cevapla
 • alperen 5 ay önce Şikayet Et
  sivas ın gürün ilçesi niye yok. Öğretmenevi, polis lojmanları, adliye lojmanları ve yüzü geçkin bina yıkık. Ev kiraları on bin den başlıyor. Onüç bine kira var.
  Cevapla
 • Levent 4 ay önce Şikayet Et
  Sivaslılar varsa ne yapsan boş. Kendi aranızda çözmelisiniz Üstad. Herkes uyanık olursa pek çözüm imkanı olmaz.
  Cevapla
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  Bu desteğin verileceği iller: Malatya, Adıyaman, Maraş ve Hataydır. Diğer illerde bu illerde ki kadar acil sorun yoktur.
  Cevapla