KOSGEB desteği 2023: Gün sayıları ücreti belirliyor! Genç girişimciye üç büyük teşvik...

KOSGEB, katma değer üretecek fikri olan ancak bunu hayata geçirecek sermayesi olmayan gençlere destek kapılarını ardına kadar açıyor.

GİRİŞ 10.04.2023 13:00 GÜNCELLEME 11.04.2023 12:45
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimci olup başarı hikayesi yazmak isteyen ancak bunun için yeterli bütçesi olmayanlara 3 kritik destek veriyor. Bunlardan biri yanınızda çalıştırdığınız personel için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödediğiniz prim gün sayısına bağlı olarak alacağınız destek, diğeri bankalardan alınacak kredinin faiz veya kâr payı masraflarının karşılanması ve protokol kredisi. Bunlar için KOSGEB’in’geleneksel’ ya da ‘ileri girişimci’ destek programlarına başvurmanız yeterli.

1-PERFORMANS DÖNEMLERİ
Prime bağlı ödeme: KOSGEB, bu destek kapsamında 1’inci ve 2’nci performans dönemini değerlendiriyor. 1’inci performans dönemi, verilecek olan destek programında birinci yılın sonuna kadar geçen süreyi kapsıyor. 2’nci performans dönemi ise 1’inci performans döneminin bitiş tarihi esas alınmak suretiyle ikinci yılın sonuna kadar olan süreyi baz alıyor. Verilecek olan destek tutarları, prim günlerine göre belirleniyor.

GÜN SAYILARI ÜCRETİ BELİRLİYOR 

Örneğin 1’inci performansta, 180 ile 539 arası prim günü sağlayan işletmelere 5 bin TL, 540 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 10 bin TL 1080 ve üzeri prim günü sağlayan işletmelere 20 bin TL veriliyor. 2’nci performans döneminde ise 360 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 5 bin, 1080 ile 1439 arası prim günü sağlayan işletmelere 15 bin 1440 ve üzeri prim günü sağlayan işletmelere 20 bin TL veriliyor.

30 YAŞ ALTINA ÖZEL AYRICALIK

Bununla birlikte eğer 30 yaşın altındaysanız alacağınız destek tutarı da artıyor. Örneğin birinci performans döneminde 20 bin TL, ikinci performans döneminde 20 bin TL’lik yani toplam 40 bin TL’lik destekten faydalanacaksınız. Ancak 30 yaşın altında bir gençseniz her bir performans dönemi için alacağınız destek tutarına 5 bin TL ekleniyor ve elinize geçen tutar 40 bin TL yerine 50 bin TL oluyor.

2-KOBİ FİNANSMAN DESTEK PROGRAMI

KOSGEB, girişimcilik desteği alan işletmelerin finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için ayrıca başka destekler de sunuyor. Buna göre, KOSGEB’le protokol imzalamış bulunan bankaya gidip 50 bin liralık kredi kullanmak isterseniz, bunun faiz ve kâr payını KOSGEB karşılıyor. Eğer 30 yaşın altında bir genç girişimciyseniz, girişimcilik desteği aldığınız işletmeniz için bankadan kullanacağınız üst kredi tutarı 70 bin liraya yükseliyor. Amaç rekabet çıtasını artırarak ekonominin gelişimine katkıda bulunmak.

3- KOSGEB GİRİŞİMCİLERİ PROTOKOLÜ KREDİSİ

KOSGEB ile Halk Bankası arasında imzalanan KOSGEB Girişimcileri Kredisi protokolü kapsamında, özellikle imalat veya bilişim gibi öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerin finansmana erişimleri kolaylaştırılıyor. Bu avantajlı krediye genç girişimciler de başvurabiliyor.

DESTEK KAPSAMI: 

Protokol sayesinde, KOSGEB’in İleri Girişimcilik Destek Programı’ndan faydalanan işletmelerin bankadan kullanacakları 300 bin lira üst limitli kredinin 3 puanı KOSGEB tarafından karşılanıyor. Bankanızdan kullanacağınız kredi faiz oranı şu anda yüzde 13.50. Bunun 3 puanı KOSGEB tarafından karşılanıyor, bu sayede bu oran işletme için 10.50’ye düşüyor. Bu kredide, 6 ay ana para ödemesiz dönem olmak üzere en fazla toplam 36 ay vade uygulanıyor. KOSGEB Değerlendirme Kurulu, programa başvurunuzun desteklenmesine karar vermişse ve KOSGEB veri tabanındaki kaydınız güncelse başvuruyu hemen yapabilirsiniz.

KAYNAK: POSTA / MURAT GÜLDEREN
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 5
 • Zırt Kuşağı 10 ay önce Şikayet Et
  29 yaş altı girişimciye 75.000 tl ye kadar vergi avantajı vardı. Yaklaşık 5 yıldır bu rakam değişmedi. Asgari ücretin bile yıllık 120.000 TL'si vergiden muaf ama girişimci için böyle bir imkan yok. Kanun çıkartmak kolay, güncellemek zor.
  Cevapla
 • TAŞKIN 10 ay önce Şikayet Et
  150.000 TL oldu. Eleştirmeden bilgilerinizi güncelleyin.
  Cevapla
 • marddinli 11 ay önce Şikayet Et
  kosgeb parası olana hibe teşvik veriyor parası olmayan adam nasıl iş yeri açsın girişsin sermayesi olmayan adama hibe ya da teşvik ver ki adam iş sahibi olabilsin
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  6 aylık kira parası 50 bin tl ... yani bu parayla seyyar simit cay girisiminden baska bisey yapilmaz...
  Cevapla
 • antep 1 yıl önce Şikayet Et
  staj ve çıraklık sigorta giriş gününü sayma sonra burada elaman yetiştirmrdenbahset
  Cevapla