45 gün beklenip 6 ay hasat yapılıyor

Türkiye’nin sebze ve meyve deposu Antalya’nın Aksu ilçesinde çilek hasadı devam ediyor. İlçe genelinde yaklaşık 3 bin 306 dekarda üretilen topraklı çileğin yıllık rekoltesi, 10 bin 800 ton oldu.

GİRİŞ 04.03.2023 12:04 GÜNCELLEME 05.03.2023 13:57
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Antalya’nın Aksu ilçesi Kundu Mahallesi’nde topraklı çilek üreticisi Emine Peker, 10 dekarda ürettikleri çileğin Haziran ayı ortalarına kadar devam edeceğini söyledi. Üretici Peker, “Kış sezonunda topraklı çilek üretimi yapıyoruz, yaz sezonunda da çilek fidesi üretiyoruz. Hasadımız 3 aydır devam ediyor. Dikim yaptıktan 45 gün sonra hasat yapmaya başlıyoruz ve 6 ay toplama yapıyoruz” dedi.

“Günlük 750 kg ürün”

Yurtiçine satış yaptıklarını kaydeden Peker, “Yazın başında hasat bitiyor. Sabahın erken saatlerinde seraya geliyoruz. Hasada gelmişse çilekleri topluyoruz, gelmemişse; yapraklarını otunu ayıklıyoruz, ilacını, gübresini veriyoruz. Hasat zamanları 8 kişiyle çalışıyoruz. Günlük yarım ton veya 750 kilo arasında ürün alıyoruz. Ürünlerimizi toptancı haline gönderiyoruz. Şehir içi ve şehir dışına satışlarımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Dönümde yıllık 4 ton ürün”

Bir yılda fidenin verimliliği ve hava şartları iyi olursa dönüm başına 4 ton alabildiklerini ve iyi bakımda bu miktarlara ulaşabildiklerini söyleyen Peker" Satış fiyatlarımız şu an fena değil. İlaç, plastik, gübre her şey döviz kurundan alıyoruz ama çileğimizi TL olarak satıyoruz. Satış fiyatımız 26 – 27 TL. Çileğin piyasası günlük değişiyor” dedi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 20
 • hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Ablam ilaç veriyoruz diyor, bu ilaç doğal organik ilaçtır inşallah. İlaçsız olmuyor muydu organik tarım. Yurt içine satış yapıldığı yazılı, neden yurt dışına satış yapılmadığını haberci olarak sordunuz mu. İlaçlı yazınca yazınızda insanın herşey aklına geliyor. Sayın habercimiz detayları öğrenmek isteriz, lütfen. Siz üreticiyi dinleyip yazmışsınız fakat bunu yiyen vatandaş da biziz hangi ilaç ne oranda kullanılıyor halk sağlığına zararı var mı haber yaparken bu detayı da sorup yazsaydınız haberinize. İlaçdan dolayı çileğe düşmeyen kurdun içimize düşme ihtimalini de düşünerek tam detay yazıverseniz.
  Cevapla
 • birisi 1 hafta önce Şikayet Et
  3 saat güneşte bekletin eriyor mu erimiyor mu. Orjinal çilek hemen hemen sulanma yapmaz
  Cevapla
 • adem 3 hafta önce Şikayet Et
  üretici diyor ki Dünyada ilaçsız hormonsuz yaparsanız herkes aç kalırmış. kendisi de az kazanırmış.
  Cevapla
 • remzi 3 hafta önce Şikayet Et
  konuya güzel yaklaşımın için teşekkür ederiz.
  Cevapla
 • Serdar 3 hafta önce Şikayet Et
  Boşver sen bu konuları. Çileğe gelene kadar sosis çikolata gazlı içecekler...
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Mersin'in Silifke Anamur Bozyazı ilçeleri de çilek konusunda yıllarca Türkiye'nin omuzu ettiği yerler buralardan hiç bahsedilmiyor limon muzdan bahsediliyor limon ve muz da istediği fiyatı alamıyor daha önce 2 dolar olan muz şimdi yarım dolar
  Cevapla
 • HakKAN 3 hafta önce Şikayet Et
  muz 2 dolardan (40TL) çıkarsa sofraya kaç liradan gelecek bunu da düşündün mü ?
  Cevapla
 • asıl yorum 3 hafta önce Şikayet Et
  Ankarada ulusta 25 TL ye satılıyor. Arketlerde 35-40 arası.
  Cevapla
 • Mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  Ankara'daki çilek Ankara çileği muhtemelen Eski Mamak çöplüğünden kalan arazide üretiliyor, ve 1. kalite 25 liraya vermezler.
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  maşallah
  Cevapla
 • Misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  Elleri dert görmesin inşallah
  Cevapla
 • Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Sanki bedava veriyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle