Bankacılığı bıraktı, hayvancılığa başladı

Uzun yıllar bankacılık sektöründe çalışan Engin Öztürk, mesleğini bırakarak devletten aldığı 100 bin lira hibeyle köyüne yerleşti ve besi yetiştiriciliğine başladı.

GİRİŞ 19.12.2022 10:34 GÜNCELLEME 19.12.2022 10:57
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Elazığ’da yaşayan 2 çocuk babası Engin Öztürk (38), Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Uzman Eller Projesi sayesinde hayaline kavuştu. Yıllardır bankacılık sektöründe çalışan Öztürk, artık kendi işini yapmaya karar verdi. Öztürk, yaptığı araştırma sonucu bakanlığın projesine başvurarak 100 bin lira hibe desteği aldı. Aldığı destek ile 6 büyükbaş hayvan alan Öztürk, merkeze bağlı Değirmenönü köyüne yerleşti ve hayvancılığa başladı. İlk defa Hayvancılık yapan ve kendi işinin patronu olan Öztürk, her yıl kademeli olarak hayvan sayısını artırarak üretime katkıda bulunmak istediğini dile getirdi.

2011 yılında Fırat Üniversitesi Sivrice MYO Hayvan Yetiştiriciliği bölümünden mezun olduğunu belirten Engin Öztürk, “Daha sonrasında hayvancılıkla ilgili imkanlarım olmadı ve ara verdim. 2021 yılında çalıştığım iş yerinden ayrıldıktan sonra hayvancılıkla uğraşmaya karar verdim. Uzman Eller Projesi’nin de aynı döneme denk gelmesi benim için bir avantajdı. Projeye başvurumu yaptım. Başvurum onaylandıktan sonra kendi sermayem ve imkanlarımla hayvanların ihtiyaçlarını, yemlerini ve barınağını temin ettim. Daha sonrasında bakanlıktan aldığım 100 bin TL ile hayvanları temin ettim. Sığır besi yetiştiriciliği yapıyorum. İnşallah et üretimi yapacağız. Bu sayede kendime ait bir işim oldu” dedi.

"DEVLETİMİZDE BİRÇOK İMKAN VAR"

Devlet tarafından verilen desteğin önemime vurgu yapan Öztürk, “Devletimizin birçok imkanı var. Hibe ve desteklerden herkesin yararlanması isterim. Faydalandıkları zaman kendi güçlerini artıracaklar hem de üretim yapacaklar. Ben de burada üretim yaparak hem aile giderlerimi gideriyorum hem de üretime katkıda bulunuyorum. Her yıl kademeli bir şekilde hayvan sayısını arttırarak hem daha fazla hayvan yetiştirmek hem de daha fazla üretim yapmak istiyorum” diye konuştu.

"KÖYE DÖNÜP HAYVANCILIK YAPMAYA KARAR VERDİM"

Daha önce bir hayvancılık deneyiminin olmadığını aktaran Öztürk, “Her işin zorluğu olduğu gibi bunun da var. Kolay iş yok. Ama herkesin severek yapması gerekiyor. Önemli olan sevdiği işi yapmak. Daha önce de evcil hayvanları beslemiştim. Bir sempatim vardı ve ondan dolayı hayvancılık yapmaya karar verdim. Severek yapınca daha güzel oluyor. Üretim için emek gerekiyor. Üreterek kazanmak daha farklı. Daha önce farklı bir şehirde yaşıyordum. Köye dönüp hayvancılık yapmaya karar verdim. Projenin de denk gelmesi bana imkan oldu. Bundan sonra da hayvancılığa devam edeceğim” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 11
 • dogrucu 10 ay önce Şikayet Et
  bankanin faiz gelirinden maas alacagina boylesi daha iyi olmus. Allah senin icin hayirli olani vermis. Cok cok sukret. Faiz sisteminden uzak durmak, faizin degmedigi bir kazanc en iyisi. Allah herkese helal para kazanmayi nasip etsin.
  Cevapla
 • yasin 10 ay önce Şikayet Et
  Akıllı adammış, Allah yolunu açık etsin.
  Cevapla
 • harun 10 ay önce Şikayet Et
  bende kac kez niyetlendim ama devletin destekleri hemen hemen hepsi kredi faiz vs vs. faiz ve kredi hassasiyeti olanlar için herhangi bir destek söz konusu değil
  Cevapla
 • Celaleddin Buyukcam 10 ay önce Şikayet Et
  Yerin varsa tapulu orayı gösterip alabilirsin.3 yıl geri ödemesiz imkanlarda var bu arkadaş bir kez çıkan hibe desteğinden yararlanmış ama üç yıl faizsiz ana p as rayı geri ödemek için gebe hayvan desteği var
  Cevapla
 • insan 10 ay önce Şikayet Et
  helal olsun kardeşim en azından bankadan ayrılmışsın buda bır kazanctır.
  Cevapla
 • murat 11 ay önce Şikayet Et
  hayvanlarla uğraşmak insanlarla uğraşmaktan iyidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle