Hobi ile başladı hanım ağa olma yolunda ilerliyor

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde 2 yıl önce hobi olarak başladığı arıcılıkla doğal bir yaşam sürmeye başlayan 54 yaşındaki Gülten Altaş Aygören, hanım ağa olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

GİRİŞ 16.11.2022 10:52 GÜNCELLEME 16.11.2022 14:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Doğanşehir ilçesi Dedeyazı Mahallesi'nde eşi ve annesiyle birlikte yaşayan 54 yaşındaki Gülten Altaş Aygören, 2 yıl önce 2 kovan arı ile hobi olarak başladığı arıcılığı kendini geliştirerek meslek haline getirdi. 10 dönümlük bir alan üzerinde bugün 5-6 dönümde kayısı yetiştiren Aygören diğer taraftan ise 11 arı kovan arı ile bal üreticiliği yapıyor. Aygören aynı zamanda ise 6 adet saanen keçi ve adet romanof cinsi koyunları ile doğal bir yaşam sürüyor.

“İki kolini ile başladım on bir koloniye çıkardım”

Üreterek doğal bir yaşam sürmeyi sevdiğini belirten Aygören, “ Arıcılık yapmaya hep niyetim vardı ama çocukların eğitimi buna engel oldu. Daha sonra bu bahçeyi alınca iki kolini aldım iki yıl sonra bu sayıyı on bire çıkardım. Talep oldukça satışını da yapıyorum. Bunun yanında saanen keçileri ile koyunlarım var. Etimizi sütümüzü de kendimiz üretiyoruz.” dedi.

“Ürettiğimiz ballar tamamen organik”

Ürettikleri kara kovan balları 350 TL’den diğer çeşitleri ise 200 TL’den satışa sunduklarını kaydederek ürünlerde herhangi katkı maddesinin bulunmadığını ifade eden Aygören,” Üretmeyi, başarmayı seviyorum. Ürettiğim ürünlerden çocuklarımda gönderiyorum. Üretmek önemli ne kadar çok üretirsen ailene ve çevre o kadar çok faydalı olursunuz birilerine sadece hediye vermek bile çok önemli” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Temelli 1 yıl önce Şikayet Et
    Üretmek zordur. Biz 15 yıldır dağları dolaşıyoruz ancak ağa olamadık.
    Cevapla