Emekli albay Balıkesir'de üretti, Amerika'ya satıyor

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde emekli albay, Amerika'ya 1 ton şeker otu ihraç etti. Burhaniye'de yaşayan Emekli Albay Selahattin Güvenç (72), ürettiği şeker otunu (stevia) Almanya ve Hollanda'dan sonra Amerika'ya da ihraç etti.

GİRİŞ 15.11.2022 12:20 GÜNCELLEME 15.11.2022 17:09
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Burhaniye'de yaklaşık 15 yıl önce başladığı şeker otu (stevia) tarımından olumlu sonuç alan Emekli Albay Selahattin Güvenç, yaklaşık 2 bin dekarlık alanda ekimini yaptırdığı şeker otunun (stvia) kurutulmuş yapraklarını ihraç etmeye başladı. Özel olarak ambalajlanmış 10 bin kutu şeker otu yaprağını Amerika'ya gönderen Güvenç, şeker otu ekstrasyonunun limonata ve baklavada kullanılmaya başlandığını söyledi.

Yetiştirdiği fideleri yurt içinde satan Güvenç, üretilen yaprakları da kurutarak ihraç etmeye başladı. Şeker otu üretiminde başarılı olduklarını anlatan Güvenç, "Şimdi biz 15 senedir uğraştığımız steviada artık sonuçları almaya başladık. Fidesini üretip çiftçiye verdik. Tarımını yaptırdıklarımızın yapraklarını satın aldık. Yani çiftçimizin tarımını yaptığı ürünü nereye vereceğim diye sorunu kalmadı. Yaprakları özel paketledik. Azot gazı ile içine koyarak ambalajladık ve Amerika'ya gönderiyoruz. Bu arada, bir kısmını böyle yurt dışına ihraç ettiğimiz gibi, bir kısmını da sanayide kullanmak için ekstrasyon haline getirttik. Limonatada ve baklavada kullanılmaya başlandı. Artık bizim halkımız sağlıklı, şekere alternatif doğal tatlandırıcıyı tüketecek ve sağlıklı olacaktır" dedi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 21
 • Ali Bora Çamsarı. 2 hafta önce Şikayet Et
  Stevya bitkisini yıllardır kullanıyorum..Çok yoğun olmadan kullanırsanız hiçbir yan etkisi yok.Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başladı tavsiye ederim..
  Cevapla
 • şaban 5357290737 2 hafta önce Şikayet Et
  kullanımı masıl, nerelerde kullanılıyor
  Cevapla
 • Antimisafir11 3 hafta önce Şikayet Et
  Aristo hüngür hüngür ağlıyor bu mantık çıkarımına. O Albaylar olmasa sen bunları bile yazamıyordun büyük filozof 11 saat önce yazan misafir.
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben albaylar olmasın mı dedim? Adama paşa demiş ne alaka dedim? Canın istiyorsa sen de paşa de ne yapayım, sende gelene gidene ağam paşam demeyi seviyorsan sen bilirsin. O albaylar olmasın diyen yok ken nasıl böyle anladın bilemedim.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Madem faydalı bitki yurt içinde daha çok üretimi olsun daha çok tüketilsin
  Cevapla
 • bursa 3 hafta önce Şikayet Et
  e azot basmışsın amca doğallığı nerde kaldı kurutulmuşa azot basılırmı kuru ise azot a ihtiyaç olmaz ki
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Azot, yani nitrojen havanın %71 ini oluşturan soygazdır. Hiç bir elementle tepkimeye girmez bileşik oluşturmaz, oksijen ile tepkimeye giren gıdanın çürümesini engellemek için oksijenin yerini alsın diye azot doldurulur. Böylece ortamda oksijen kalmaz bakteri üremez. Turşu yapmışsın, su koymuşsun demek kadar anlamsız söylediğin.
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Azot havada bulunan bir gazdir, her nefes alisinda icine cekiyorsunuz.
  Cevapla
 • TR 54 - Sakarya 3 hafta önce Şikayet Et
  Ülkemiz insanina faydalı olmaya çalışan Sağlıklı beslenmemiz için özen gösteren, 72 yaşına rağmen Milleti için çabalayan Paşama şapkamı çıkartıyorum, hizmetinden ötürü minnettarım, Sevgi ve Selâmımı iletiyorum *Hakkını Helal et Paşam
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne paşası adam emekli albay. Size de gelen ağam giden paşam zaten. Ülkeye bir faydası da yok yapılanın. İki ton glikoz şurubu gönderirler ülkeye dış ticaretlerini dengelerler. Havuz problemi, bir havuza 1 ton stevia parası akıyor, havuzdan 500 ton glikoz şurubu çıkıyor, alinin yaşı kaçtır?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle