Devlet desteğiyle işini kurdu, GES ile enerji maliyetini sıfırladı

Kilis'te devlet desteğiyle tesisinin çatısına GES kuran üretici, enerji maliyetini sıfırladı

GİRİŞ 03.10.2022 14:46 GÜNCELLEME 03.10.2022 16:06
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kilis'te tavuk yetiştiriciliği yapan 53 yaşındaki Sabahattin Kırmızı, işletmesinin enerji ihtiyacını, devletten aldığı destekle çatısına kurduğu güneş enerjisi sisteminden (GES) sağlıyor.

Baba mesleğini 40 yıldır sürdüren Kırmızı, 26 yıl önce kendi imkanlarıyla 50 bin tavuk kapasitesiyle 5 bin 600 metrekare üzerine tesis kurdu.

Enerji maliyetlerinin artmasıyla arayış içerisine giren Kırmızı, Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında verdiği hibe desteğine başvurdu.

Projesi onaylanan Kırmızı, 1 milyon 200 bin lira hibe desteğiyle tesisinin çatısına güneş enerjisi sistemi kurdu.

İşletme sahibi Sabahattin Kırmızı, AA muhabirine, tesiste yıllık 300 bin etlik piliç üretimi yaptığını, ailesi ve 2 işçiyle çalıştığını anlattı.

Kırmızı, enerji maliyetleri arttığı için devletten Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları desteğini aldığını belirterek, "Şu anda kendi enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Bu enerji yetiyor, fazlası da oluyor. Fazla enerjiyi de tekrar hatta vererek ek bir gelir sağlamış oluyoruz. En son ödediğimiz elektrik faturası aylık 25-30 bin lira civarındaydı." dedi.

"Sürdürülebilir gıda arzını çok önemsiyoruz"

Kilis Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu da Bakanlık olarak güvenilir, sürdürülebilir gıda arzını çok önemsediklerini ifade etti.

Hem bitkisel hem de hayvansal üretime her türlü desteği vermeye çalıştıklarını vurgulayan Kökçüoğlu, şunları kaydetti:

"Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2002 yılından itibaren Bakanlık olarak hem makine ekipman desteği hem bitkisel üretimde basınçlı sulama desteği hem de işletmelerimize yatırım desteği sunuyoruz. Bugüne kadar yatırım desteği olarak 78 işletmemize toplam 26 milyon lira destek sunduk. Bu desteklerimiz, hem işletmelerimizi ayakta tutabilmek hem de işletmelerimizin mevcut girdi maliyetlerini azaltmaya yönelik destekler. Bu kanatlı işletmede de en büyük girdi maliyetlerden biri enerji maliyeti. Bu enerji maliyetini de minimize edebilmek amacıyla güneş enerjisiyle işletmemizin elektrik maliyetini indirmeye çalıştık."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 8
 • hak 3 ay önce Şikayet Et
  Beleş kredi ile olur. Hiç kimse cebinden harcayamaz...15 yılda amorti etmez
  Cevapla
 • kara 3 ay önce Şikayet Et
  15 yıl yanlış bilgi bu günün teknolojisi ile 7-8 yılda rahatlıkla amorti edebilirsiniz.
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  1.200 milyon tl hibe, milletin parası kişisel ticari işletyme sahibi bir kişiye hibe edilmesi ticari kişi için büyük kazanç, lakin karşılıksız verilen hibenin devlet ve millete getirisi ne olacak dolaylı bir getirimi olacak. Ben de ömrüm okumakla geçti ve tıp profesörü olarak hayat kurtamak için 40 yıldır okuyor okutyor doktor ve uzman yetiştiriyorum, mütevazi bri tarla toprak, bir sahil arsası arzum on yıllardır baki, istediğim model ve yaşta bir araca bile binemiyorum ben de hibe istiyorum
  Cevapla
 • Arif 3 ay önce Şikayet Et
  Malesef okuyan insanlar ilkokul mezunlarinin emrinde calisir oldu devlet olmadik kisilere para yagdiriyor gariban is kuracagim dese senin neyine diyor ben keske okuyacagima kaportaci tamirci olsaydim diyorum hayat şartlari onlar icin daha iyi
  Cevapla
 • Mumtaz 3 ay önce Şikayet Et
  Üretim yapcaksan sana da versinler keyif için istiyorsan kusura bakma
  Cevapla
 • Metin 3 ay önce Şikayet Et
  Yaa de geth
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın hocam maalesef okuyanın kıymeti yok. Bu zamanda üniversite okumadan ortaokuldan sonra direk iş hayatına atılmak lazım. Bugün berbere bile 3 gün sonraya ancak randevu alabiliyorum. 10 dakikada traş 60 tl.
  Cevapla
 • orhan 3 ay önce Şikayet Et
  iyi tıp profösörlüğünden istifa et bir işletme kur elini taşın altına sok bütün riskleri al devlete işçi sigorta primi öde satışlarından kdv öde hammadde parası , işletme kurma sermayesi ayarla (ayarlayamazsan bankalara teminat veya kefil ver kredi kullan ) ve orayı piyasayıda kollayarak vermli bir şekilde işlet ödemelerini gününde yap ,bu arada hırsıza vurguncuya dikkat et , sonra sende çatı için başvur gerekli şartlar yerindeyse devlet sanada hibe verir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle