Şartlar belli oldu! 370 bin liralık destek verilecek

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 370 bin liraya kadar hibe desteği sağlıyor. 60 bin TL ile 370 bin TL arasında değişen desteklerden faydalanmak için iş yerinin kuruluş aşamasında KOSGEB desteklerine başvurulması gerekiyor

GİRİŞ 29.06.2022 09:20 GÜNCELLEME 29.06.2022 13:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birçok sektörde iş fikrini hayata geçirmek isteyen, işlerini büyütmek isteyen ya da ihracata başlamak isteyen firmalara önemli hibe ve kredi paketlerini devreye alan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ ölçeğindeki firmalar için önemli destekler sunuyor. Türkiye’nin üretim ve ihracat gücünün ağırlıklı kısmını sırtlayan KOBİ’lere yönelik verilen desteklere, bir yenisi daha eklendi. KOSGEB 18 yaşının üstünde olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için, 60 bin TL ile 370 bin TL arasında geri ödemesiz hibe desteği sunacak. İşyeri açmak isteyenlerin tüm giderleri için faizsiz kredi ve hibe destekleri yapılacak.

NACE KODUNDAN SEKTÖRÜ SORGULAYIN

İş yeri açmak isteyenlere yönelik olarak planlanan kredi desteğinde gerekli olan şartlar da belirlendi. Buna göre; kurulacak olan işin KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında olması gerekiyor. Sektörün desteklenen sektörlerden biri olup olmadığı NACE kodu sorgulatılarak öğrenilebiliyor. Sonraki süreçte KOSGEB danışmanları tarafından iş yeri değerlendirmeye alınıyor. Değerlendirme sonrasında iş yerinin destek paketine uygun olduğu tespit edilirse hibe miktarı belirleniyor. Söz konusu programdan yararlanabilmek için iş yerinin kuruluş aşamasında KOSGEB desteklerine başvurulması gerekiyor.

SERMAYE OLARAK KULLANILACAK

Sunulan bu desteklerle sermayesi olmayan ancak iş kurmak isteyenlerin ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Seçilecek sektör ve iş yeri şartlarına göre 60 bin TL ile 370 bin TL arasındaki hibe destekleri, sermaye olarak kullanmak için veriliyor. En doğru değerlendirmenin yapılması adına internetteki bilgiler yerine doğrudan KOSGEB ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

KOSGEB’E KAYIT OLUNMALI

İşyeri açmak ve KOSGEB tarafından sunulan 370 bin TL’ye kadar hibe desteğinden faydalanmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar ise şöyle sıralanabilir; Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin öncelikle kayıt yaptırmak istediği programı belirlemesi gerekiyor. Sonraki adımda geleneksek girişimci veya ileri düzey girişimci desteklerinden biri seçiliyor. Girişimcilik kurslarına katılarak ya da online kursları tamamlayarak sertifika alınabiliyor. Desteklenen sektörler arasından iş kolu seçiliyor. Sisteme kayıt olunarak online kanallardan KOSGEB’e başvuru yapılabiliyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 1
  • esnaf 2 ay önce Şikayet Et
    Küçük işletme desteklerinde iş kuracaklara başarı yüzdesi nedir acaba?Bunun yerine faaliyetteki küçük esnaflara, pandemiden, ekonomik krizden etkilen, işini büyütmek isteyen esnafa verilse daha uygun olur .
    Cevapla