Beyşehir Gölü kıyılarından kesilen kamışlar Avrupa'ya gönderiliyor

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'ndeki sazlık alanlardan kesilip işlenen kamışlar, İngiltere, Almanya ve Hollanda'ya ihraç ediliyor.

Beyşehir Gölü kıyılarından kesilen kamışlar Avrupa'ya gönderiliyor
Beyşehir Gölü kıyılarından kesilen kamışlar Avrupa'ya gönderiliyor
GİRİŞ 07.05.2022 12:28 GÜNCELLEME 07.05.2022 12:28
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Beyşehir'de faaliyet gösteren kamış firmasının ortaklarından Abdurrahman Küçükuysal, AA muhabirine, Beyşehir Gölü'nde tuz oranı düşük olduğu için sazlıkların göl kıyılarında kendiliğinden yetiştiğini anlattı.

Küçükuysal, havzası büyük olan Beyşehir Gölü'nün kamışçılık için geniş bir alan sunduğunu ifade ederek, "Bölgemizde zaman içerisinde değersizleşmiş, yeterince kullanılmamış ya da keşfedilmemiş kamışı firma olarak değerlendirip yurt dışına gönderiyoruz. Kelimenin tam anlamıyla Beyşehir'imize çöpten para kazandırıyoruz. Gölde atıl durumda olan bir malzemeyi, kullanıyoruz, hem ülkemize döviz kazandırıyor hem de bu işin çeşitli aşamalarında insanlara çok çaplı olarak da ekmek veriyoruz." dedi.

"SEZON 12. AYDA BAŞLIYOR"

Sazlık alanların bilinçsiz yakılmasının hem doğaya hem ekonomiye zarar verdiğini vurgulayan Küçükuysal, kamışları ekonomiye kazandırmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Kamışların belli dönemlerde kesildiğini ifade eden Küçükuysal, kamışın işlenme aşamalarını şu şekilde anlattı:

"Sezonumuz 12. ayın sonunda başlar. Özel izin istenirse ve coğrafya da uygunsa bu şubat başına kadar devam edebilir. Göl kıyısında orakla, elle hasat edip biçtiğimiz kamışları, kıyıda 'hu' diye adlandırdığımız öbek haline getiriyoruz. Olgunlaşması için bunların üzerinden bir kış geçirmesini bekliyoruz. Bu şekilde yaprağını döküp kuruyor, renkleniyor. Olgunlaştıktan sonra ilkbaharda işlemeye başlıyoruz. Kamışların yaprağını, yabani otlarını, kalınlarını ayırmak suretiyle belli bir standart ölçüye getiriyoruz. Kelepçe dediğimiz malzemelerle de bağlıyoruz. Şu anda bu işte sadece depolarda çalışan kişi sayısı 60. Bunların yaptığı iş temizlik, balyalama ve getir götür çalışması."

"KIYMETLİ OLAN İNCE KAMIŞLAR İHRAÇ EDİLİYOR"

Kamışlardan kalınlarını örme yapanlara pazarladıklarını dile getiren Küçükuysal, "Bizim için kıymetli olan ince tarafını ise yurt dışına çatı kamışı olarak gönderiyoruz. İngiltere, Almanya, Hollanda olmak üzere üç ülkeye gönderiyoruz. Hedefimiz Avrupa ülkelerinin tamamına kamış ihraç etmek. Bu yıl Allah izin verirse 250 bin bağ hedefimiz var. Seneye ise bu bağ sayısını 1 milyona çıkarmak niyetindeyiz. 250 bin bağın ekonomik karşılığı 500-600 bin avro, bunu 1 milyona çıkardığımızda bunun ülkemize ve ilçemize katkısı da çok büyük olacak." ifadelerini kullandı.

Firmanın ortaklarından Hidayet Yalçın da kamış ticaretinin bölgede 1990'larda başladığını hatırlatarak, bölgede sektörü yeniden canlandırmak istediklerini söyledi.

Kamışın doğada kendi halinde yetişen bir bitki olduğunu dile getiren Yalçın, "Her sene kesip hasat etmemiz gerekiyor. Alanlarını temiz tutmamız lazım ki bir sonraki yıla daha temiz, daha güzel çıksın. Bu iş zahmetli, zor bir iş. Eleman bulmakta biraz zorluk çekiyoruz. Günlük 150-200 lira yevmiye veriyoruz. Paketleme yaparlarsa bağ başı 3 lira ödeme yapıyoruz." diye konuştu.

Kamış işleme işinde çalışan kadınlar da bu işin gelir kaynakları olduğunu belirtti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • belde 3 gün önce Şikayet Et
  doğal hasır bunlar, artık Avrupalı bunu gördü. bizler lastik, plastikle uğraşıp duruyoruz. nasıl olsa fabrika üretiyor diye. üretmeye önce kendimiz başlamamız gerek. doğal yaşama hakkı bizlerin de hakkı
  Cevapla
 • hursit dilaver 1 hafta önce Şikayet Et
  kimse tırlatmasın dolar 15 tl oldu diye ne yanı demirel ıktıdarında da 970de dolar 9 tlden 15 tlye çıkmıştı. hasan pulur da milliyette şöyle yazmıştı.. YÜKSEL,,YÜKSEL Kİ YERİN BU YER DEĞİLDİR. O ZAMANDA 15 TL..ŞİMDİ DE BU YAYGARAYA NE LÜZÜM VAR YAHU..
  Cevapla
 • İFK 1 hafta önce Şikayet Et
  Çürüyeceğine satılması iyidir. Fakat bu sazları işlemden geçirip katma değeri artırılarak satılsa daha iyi olurdu. Nitekim Almanya da bu işi öğrenerek Türkiye de çatı malzemesi olarak satan bir firma var.
  Cevapla
 • kerim 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu nasıl bir döngü?! Bu memleketin herşeyi tarım dan gıdaya,emtia ya herşeyin en iyisi Avrupaya!..Yetmez Avrupalı gelir , memleket insanının göremeyeceği, gezemeyeceği, tadamayacağı her şey de avrupalı ya türlü şebeklikle turizim vb.. adı altında pazarlanır!..Bu işte bir yanlışlık olmalı?!..
  Cevapla
 • sevgiler, saygılar 1 hafta önce Şikayet Et
  satılmadık neyimiz kaldı ki zaten Ege ve Akdenizi Avrupalılar Marmara ve Karadenizi Araplar bize yine Ankara ve çevresi mi kaldı ne?
  Cevapla
 • Doğrusu 1 hafta önce Şikayet Et
  Niye ki senin zenginlerde Londradan Paristen ev almıyormu? Paran varsa ben sana yer bulurum yer çok. Paran yoksa boş konuşma kimse kimseye bedava birşey vermiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle