Bu otun kilosu bin liradan yok satıyor

Batman'ın Sason ilçesinde yüksek dağlarda yetişen ve birçok hastalığı iyi geldiği belirtilen zuzubak otu, kilosu bin liradan adeta yok satıyor.

Bu otun kilosu bin liradan yok satıyor
Bu otun kilosu bin liradan yok satıyor
GİRİŞ 25.04.2022 16:33 GÜNCELLEME 25.04.2022 16:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Sason ilçesinde 3 bin metre yükseklikteki Mereto ve Zoveser Dağları eteklerinde yetişen, birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen zuzubak otu, dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar için önemli bir geçim kaynağı oldu. Özelikle yöre halkı tarafından yemeklerde baharat olarak tüketilen zuzubak otu, bölgede azalması nedeniyle bu yıl bir kilogramı bin liradan alıcı buluyor.

Zuzbak otunun çok şifalı olduğunu belirten vatandaşlardan Fersende Bilmez, "Her dilde Zuzubak olarak bilinir. Yüksek kesimlerde, taşlı alanlarda yetişiyor. Her yerde yetişmez. Bir kilosu bin lira civarındadır. Sason’da en yüksek dağlarda bulunur. Çok güzel bir kokusu var. Yemeğe katılınca yemeğin kokusu da çok güzel oluyor. Yetişme süresi yaklaşık bir aydır. Bir ay içerisinde olup bitiyor. Kaya tuzuyla dövülerek ufaltılıp yemeklerde baharat olarak tüketilir. Çok şifalı bir bitkidir" dedi

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Hyr 4 ay önce Şikayet Et
  ne otu bu yav
  Cevapla
 • demir 5 ay önce Şikayet Et
  kökü toprakta kalaydı.şimdi seneye bulursunuz
  Cevapla
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Yazık bu kadar övmeyin. Şimdi doğada bu otun kökünü kurutacaklar.
  Cevapla