Ayakkabı boyayarak başladı şimdi 40 ülkeye satış yapıyor

Manisa'da iki ortağıyla tesis kurarak marka oluşturan Rıfat Sarı, günlük 1000 çift ayakkabı üretme kapasitesine sahip tesisinden 40 ülkeye ayakkabı satıyor.

Ayakkabı boyayarak başladı şimdi 40 ülkeye satış yapıyor
Ayakkabı boyayarak başladı şimdi 40 ülkeye satış yapıyor
GİRİŞ 02.01.2022 13:22 GÜNCELLEME 02.01.2022 13:24
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ayakkabı üretim ve ihracatında önde gelen merkezlerden Manisa'da sektörün tanınan isimleri arasında gösterilen Rıfat Sarı, ayakkabı boyacılığından 40 ülkeye ihracata uzanan başarı hikayesiyle dikkati çekiyor.

Kars'tan Manisa'ya göç eden ailesinin geçimine katkı sunmak için 10 yaşında sandığını omzuna alarak ayakkabı boyamaya başlayan Rıfat Sarı (60), ilkokulu bitirdikten sonra ayakkabı imalathanesinde çıraklığa başladı.

17 yaşına geldiğinde ayakkabı ustası olan, askerlikte de mesleğini devam ettiren Sarı, askerden döndüğünde 1982 yılında 2 ortağıyla Üçel Ayakkabı firmasını kurdu.

O dönem 24 çift erkek ayakkabısı imal eden, gelişen teknolojiyle modernize edilen işletme, günlük 1000 çift ayakkabı üretme kapasitesine ulaştı.

İlk ayakkabı ihracatını 1985 yılında Almanya'ya gerçekleştiren firma, başta Avrupa, Orta Doğu, Kafkasya, Orta Asya'da olmak üzere dünyanın 40 ülkesine yaklaşık 2 milyon dolarlık ayakkabı ihracatına ulaştı.

"ÇOK ÇALIŞMANIN ÖNEMİNİ ARKADAŞLARIMIZA ANLATIYORUM"

Rıfat Sarı, AA muhabirine, çocukluğundan bu yana güzel ayakkabıları sevdiğini, boyacılık yaptığı dönemde bu sevgisinin farkına vararak ayakkabı ustası olmaya karar verdiğini söyledi.

Girişim serüveninde büyük zorluklarla karşılaştığını, sürekli kendini geliştirmek için çaba harcadığını anlatan Sarı, firma olarak ilk günden bu yana İtalyan markalarıyla rekabet ederek dünya pazarına ayakkabı sunma hedefiyle çalıştıklarını aktardı.

İhracata ilk başladıkları yıllarda bir tercümanın kendilerini dolandırması sonrası yabancı dilin şart olduğunu anladığını ifade eden Sarı, "Eksiklerimizi gördük, yabancı dilimiz yoktu. 'Bu böyle olmaz' dedim, 40 yaşından sonra İngilizce kursuna başladım, 8 yılda öğrendim. Kimseye muhtaç olmadan bütün dünyayı gezdim. Zor olanı seçtim, mücadele etmenin, çok çalışmanın önemini hep arkadaşlarımıza anlatıyorum." dedi.

"2 MİLYON DOLARA YAKIN İHRACATIMIZ VAR"

İlk ihracatlarını yaptıktan sonra makineleşmeye geçtiklerini, yurt dışı fuarlarıyla hızla büyüyerek bugünkü büyüklüğe ulaştıklarını dile getiren Sarı, erkek ayakkabısında yurt dışında düzenlenen organizasyonlarda iki kalite ödülü aldıklarını anlattı.

"Baştan bu yana 'Ya marka olacağız ya da yok olacağız.' felsefesiyle hareket ettik. Fason üretim yapmıyoruz. 70 çalışanımızla günde 500 çift üretiyoruz ama talep olduğunda 1000 çifte çıkabiliyoruz. Üretimimizin yüzde 60'ını ihraç ediyoruz, 40 ülkeye dağıtıyoruz, 2 milyon dolara yakın ihracatımız var." diyen Sarı, her geçen yıl bu rakamı artırdıklarını kaydetti.

Sarı, "Yurt dışından yoğun talep var. Rakip pazarlarda üretimde ciddi sıkıntılar var. Birçok büyük pazarın en yakın çalışacağı ülke Türkiye oldu. Biz de buna hazırlıklıyız zaten. İnşallah gelecekte çok daha iyi noktalara geleceğiz." diye konuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • capla hama 1 hafta önce Şikayet Et
  markası yoookkk...reklama giriyorsa bu haber de reklam
  Cevapla
 • Mehmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Hayırlı işler.
  Cevapla
 • Abdurrahman 2 hafta önce Şikayet Et
  alın terinin göz nurunun emeğin geldiği nokta
  Cevapla
 • Sivaslı Mehmet 2 hafta önce Şikayet Et
  Başarılar kardeşim. Durmak yok, yola devam. Rabbim emeklerimizi zayii etmez inşallah.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 hafta önce Şikayet Et
  askerliğimi yaptığım yerdede ayakkabı işinde çalışmış bir genç vardı,malzemesi 1-2 çuvaldız,bir falçata ve sağlam sicim ipiydi.ama o bunlarla harikalar yaratıyordu,bağlamakta zorlandığım botuma sade bir çuvaldız,fermuar ,eski bot parçası ve falçata kullanarak gizli fermuar takmıştı,yani makina yapamazdı o kadar muntazamını.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle