5 bin yıllık şifa kaynağı 250 liraya satılıyor

Binlerce yıldır kullanılan bakır kaplardan su içmenin ve yemek yemenin faydaları saymakla bitmiyor.

GİRİŞ 03.12.2021 10:19 GÜNCELLEME 07.12.2021 12:11
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bir dönem teknolojiye yenilen bakır kaplar, sağlığın önem kazanmasıyla yeniden rağbet görmeye başladı. Uzmanlara göre, bakır kapların suyu pozitif elektrikle yükleme özelliği bulunuyor ve bu pozitif elektrik yükü vücudun 3 temelini dengelemeyi sağlıyor. Bakır sürahi içinde 8 saat bekletilerek hazırlanan su hiçbir zaman kötüleşmiyor ve tazeliğini koruyor.

Bursa'da uzun yıllar Çancılar Mahallesi’nde bakır eşyalar satan Rakibe Dorak, geçmişi 5 bin yıla dayanan bakır kapların son zamanlarda tekrar ilgi görmeye başladığını söyledi. Yapılan araştırmalara göre, bakır bardak, sürahi, tava ve tencere gibi bakır kapların son derece sağlıklı olduğunu ve bakteri barındırmadığını savunan Rakibe Dorak, "Bakır ürünlerin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Elimde bulunan bakır sürahinin dışı nikelaj, içi saf bakırdır. Bakır sürahinin başlıca faydaları ise; içine sonuna kadar su doldurup, bu suyu bir gece bekletip içtiğiniz takdirde, vücudunuzda bakır eksikliği kalmaz. Ayrıca bakır sürahilerden su içtiğiniz zaman, beyninizin içindeki kıvrımlar harekete geçer. Bakterileri geri püskürtür. Tiroid bezlerinizi harıl harıl çalıştırır ve sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlar" dedi.

NAKIŞLI BAKIR SÜRAHİLER 250 LİRAYA SATILIYOR

Sattıkları kalaylı bakır kapları Kahramanmaraş’tan getirttiklerini anlatan Dorak, sap kısmı pirinç, üzeri kabartma süslemeli olan son derece şık bakır sürahilerin fiyatının 250 lira olduğunu söyledi. Dorak, "Bakır sürahi alıp kullanılmasını her zaman tavsiye ediyorum. Ben kendi evimde de bakır sürahi kullanıyorum. Bakır sürahiden su içiyorum’’ diye konuştu.

BAKIR SAHANDA YAPILAN YEMEKLER DAHA SAĞLIKLI

Bakır sahanda yapılan yemeklerin daha sağlıklı olduğunu belirten Rakibe Dorak, "Yalnız dikkat edilmesi gereken husus; bakır tavada yemek pişirirken, metal kaşık değil de tahta kaşık kullanın. Metal kaşık kullandığınız zaman tavanın kalayını soyarsınız. Yumurtanızı ve mıhlamanızı sağlıklı bir şekilde gönül rahatlığıyla bu bakır tavada yapabilirsiniz. Bakır tavaların fiyatı ise 60 liradan başlıyor. Ürünün büyüklüğüne göre fiyatları 180 liraya kadar çıkıyor’’ diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Alihan 1 ay önce Şikayet Et
  en sihhatlisi camdir, gerisi yalandir
  Cevapla
 • mmed 1 ay önce Şikayet Et
  Alüminyumdan kaçın, kalaycı olmadığı için bakırdan da kaçın.
  Cevapla
 • hıdır diker 1 ay önce Şikayet Et
  önceki yorum yazan arkadaşlar çok güzel yazmışlar bende diyomki bakır kablarda yenen yemekler içilen sular insanı öldürmezmi? hastalandırmazmı? fakirlik göstermezmi? başkalarına muhtaç etmezmi ölüncede cennetemi gidilir? bu yazdıklarım olursa ben hemen bir tane kabı fiyatının on misli pahalı alırım.::::::)))))))))))
  Cevapla
 • BİZ 1 ay önce Şikayet Et
  Bakır tencerelerde yemeklerin pişirildiği dönem odun ateşinin olduğu dönemdi. Yani kısık ateş. Şu anda evlerimizde kullandığımız LPG ocaklarının ateşleri bakır gibi yumuşak bir element için çok yüksek. Eğer odun ateşinde yemek yapabilecekseniz bakır kaplar ideal.
  Cevapla
 • gsaf 1 ay önce Şikayet Et
  nasıl bir faydası var 327 c derecede eriyen kalay kullanıyorsun faydaları saymakla bitmezmiş tek faydası ısıyı iyi ilettiği için muadillerine göre çabuk pişirir yapman ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle