Hobi olarak üretiyordu! Siparişlere yetişemiyor, kilosu 200 lira

Hobi olarak başladığı safran üretimini geliştiren Edirneli üretici Hasan Artan, safran soğanı ve kurutulmuş safran talebine yetişmekte zorlanıyor.

GİRİŞ 04.11.2021 11:09 GÜNCELLEME 05.11.2021 12:19
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Safranbolu'dan deneme amacıyla aldığı safran soğanlarını 5 yıl önce toprakla buluşturan Artan (73), bitkinin üretim alanlarını her yıl genişletiyor. Emekli Artan, Kocasinan Mahallesi'ndeki bahçesinde mor renkli safran çiçeklerini hasat etmeye başladı.

KİLOSU 200 LİRA

"Mucize bitki" olarak anılan, gıda, tekstil, parfüm ve ilaç sanayinde kullanılan kurutulmuş safranın kilosu 50 bin liradan, soğanlarının kilosu ise 200 liradan satılıyor.

Artan, AA muhabirine Edirne'de safran üretmeyi başararak üreticilere örnek olduğunu, Türkiye'nin pek çok yerinden talep gelmesinin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Hasan Artan, "Bu yıl 150 kilogram safran soğanı sattım, kilosu 200 liradan alıcı buluyor. Türkiye'nin birçok ilinden talep var. Bu bitkinin soğanları kendi kendine yıllar içinde artarak çoğalıyor." dedi.

Kasım ayının gelmesiyle hasada başladıklarını anlatan Artan, bu yıl 500 metrekarelik ekim alanından 300 gram kuru ürün elde etmeyi hesapladığını dile getirdi.

'OLDUKÇA DEĞERLİ BİR BİTKİ'

Artan, safranın geliri ve verimiyle karlı bir ürünü olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Mor, sarı ve kırmızı renkleriyle güzel bir görüntüsü var. Boya, gıda ve ilaç sektöründe oldukça değerli bir bitki.

Safranın kırmızı olan kısmı en değerli olan yeri ve bu yıl kilosu 50 bin lira ve üzerinde satılıyor. Safran üretimi çok zor değil, soğanı kendisinden ürüyor.

Bir soğan yılda 5-6 yavru veriyor, süre içinde çoğalıyor. Çok büyük alanlara ihtiyaç duymadan üretim yapılabilir. Küçük de olsa 500 metrekare ya da bir dönüm yeri çalışan insanlar dahi ekebilir."

Bitkinin kuru tarıma göre çok avantajlı olduğunu dile getirerek, "Az alanda karlı bir üretim yapılabiliyor, ilaç kullanımı yok. Sadece soğanını ekiyoruz az bir çiftlik gübresi kullanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • ufuk 10 ay önce Şikayet Et
  safranı alan firmalar varinternete sorun .bir çok şirket var.irtibata geçerek bılgı alabılırsınız
  Cevapla
 • saksı 10 ay önce Şikayet Et
  saksıda yetiştirip evde satabilir miyim ? bilen ALLAH rızası için yazsın
  Cevapla
 • birisi 10 ay önce Şikayet Et
  Tarlada yetişebilen her bitkiyi saksıda daha iyi yetiştirebilirsiniz. sadece ışık ve nem ihtiyacına dikkat edin
  Cevapla
 • murat 10 ay önce Şikayet Et
  tarım il müdürlüklerine veya ziraat mühendisi tanıdığınız varsa sorabilirsiniz
  Cevapla