Kız kardeşler devlet desteği aldı, baba mesleğini devam ettiriyorlar

Kırıkkale'de maliye ve öğretmenlik bölümü mezunu kardeşler, elde ettikleri sütten yoğurt, yağ, kaymak ve peynir yaparak aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Kız kardeşler devlet desteği aldı, baba mesleğini devam ettiriyorlar
Kız kardeşler devlet desteği aldı, baba mesleğini devam ettiriyorlar
GİRİŞ 22.10.2021 14:03 GÜNCELLEME 22.10.2021 14:03
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kırıkkale'de yaşayan üniversite mezunu iki kız kardeş, 5 yıldır baba mesleği hayvancılığı devletten aldıkları destekle devam ettiriyor.

Merkeze bağlı Pazarcık köyünde yaşayan Anadolu Üniversitesi maliye bölümü mezunu ve Kırıkkale Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı öğrencisi olan Münevver Özen (36) ile Kırıkkale Üniversitesi edebiyat öğretmenliği mezunu ablası Münire Özen (37), 2016 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra babalarının büyükbaş hayvanlarına bakmaya başladı.

Genç Çiftçi Projesi'ne başvurarak 2018 yılında hibe desteği ile 5 manda alıp üretimlerine devam eden abla kardeş, hayvanlardan elde ettikleri sütten yoğurt, yağ, kaymak ve peynir yaparak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Münevver Özen, AA muhabirine, 2016 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra hayvanlara bakmaya başladıklarını söyledi.

"BU İŞ SEVMEDEN OLMUYOR"

Bu işi severek yaptıklarını anlatan Özen, şöyle konuştu:

"Mandanın etinden, sütünden faydalanıyoruz. Sütünden kaymak ve yoğurt yapıyoruz. Sipariş üzerine ürünlerimizi satıyoruz. Hayvanlara ablamla ikimiz bakıyoruz. Mandalarla birlikte 43 büyükbaş hayvanımız var. İş paylaşımı yapıyoruz, birini o yapıyorsa diğerini ben yapıyorum. O samanı veriyorsa ben yemini döküyorum. Paylaşımlı olarak devam ediyoruz. Bu iş sevmeden olmuyor. Desteklerinden dolayı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerine teşekkür ederim."

"DEVLET HEM İNEK HEM DE MANDA VERİYORDU"

Abla Münire Özen de şunları kaydetti:

"Mandalarımızın yanında inek ve buzağılarımız var. Hayvanlardan elde ettiğimiz sütü kendimiz işliyoruz. Sütü ayrı satıyoruz. Ayrıca yoğurt ve manda sütünün kaymağını yapıyoruz. Hayvanların sütünden her türlü faydalanıyoruz. Genç Çiftçi Projesi'ne başvurduğumuz zaman devlet hem inek hem de manda veriyordu. Biz 5 manda aldık. Kendi hayvanlarımız da vardı. Üzerine sürekli ekleme yaptık. Yine mandanın etinden de faydalanıyoruz. Çok güzel eti de var. Üniversite mezunu olarak bu işi yapmak çok güzel bir duygu, böyle projelere destek verdiği için devletimize çok teşekkür ederiz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • caner 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun azımlı kardeşlerimize çaiışan kazanır dedi kodu yapanda sıtrese girer cepte para yok
  Cevapla
 • Kaan 1 yıl önce Şikayet Et
  Gençleri tebrik ediyorum. Sayınızın artması dileğiyle. Herkesin zihni yapay zekalarla, teknoloji ile meşgulken ileride çok daha değer kazanacak tarım ve hayvancılığı unutturmaya çalışıyorlar. Çünkü tarımı mahvedenler şimdilerde büyükbaş hayvancılığı yok etmek istiyorlar. Nasıl ki artık organik meyve sebze değer kazandıysa ileride de organik et tabirlerini duymaya başlarız. Genetiği ile oynanmış hibrit hayvanlardan elde edilen etler ve Bill Gates'in yatırım yaptığı etin tadı ve kokusu ile birebir aynı olan "etsiz et" maalesef tüm dünyaya yayılmak üzere.
  Cevapla
 • Günaydın 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok haklısın Kaan
  Cevapla