Daha önce adını bile duymadılar! 4 hasattan 25 bin lira kazandılar

Bursa'nın Karacabey ilçesinde çiftçilikle uğraşan kadınlar, daha önce adını bile duymadıkları ekinezya bitkisini toprakla buluşturdukları 5 dönüm araziden kazanç sağlıyor.

GİRİŞ 14.09.2021 16:06 GÜNCELLEME 15.09.2021 12:56
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İlçe kırsalındaki Dağkadı Mahallesi'nde yaşayan çiftçi kadınlar, yaklaşık 2 yıl önce ABC Deterjan firması ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde tıbbi ve aromatik bitki sınıfında yer alan "kirpi otu" olarak da bilinen ekinezya ile tanıştı.

Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında bir araya gelen 32 kadın, firma tarafından verilen 200 bin liralık destekle 5 dönüm araziye ekinezya dikti.

Bölgeye tam uyum sağladığı görülen ve bu sene içinde 4 kez hasat yapılan bahçede 5'inci hasada hazırlanan kadınlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün öncülüğüyle alınan 8 arı kovanı sayesinde de ekinezya balı üretmeyi başardı.

Ekinezya bitkisini ve balını Türkiye'nin dört bir yanındaki müşterilerine gönderen kadınlar, aile bütçelerine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

"BURSA'NIN ÜRETİM DESENİNE YENİ BİR ÜRÜN KAZANDIRMIŞ OLDUK"

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, deterjan firmasının katkılarıyla Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünün sağladığı 20 bin ekinezya fidesinin Karacabey'deki araziye kadınlar tarafından ekildiğini söyledi.

Bu bitkinin çok fazla masraf gerektirmediğini, sadece ilk yıl emek istediğini anlatan Aygül, şunları kaydetti:

"Ekinezyanın sadece bitki olarak değil, diğer üretim şekillerine de girmesini sağladık. Ekinezya kozmetik sektöründe kullanılıyor ve çay olarak tüketilebiliyor. 200'ün üzerinde ürünün ham maddesi olarak işleniyor. Onun için biz bu bitkiyi önemsiyoruz. Önümüzdeki yıllarda bunun daha da yaygınlaştırılması için çalışma yapmayı düşünüyoruz. İnşallah Bursa'nın üretim desenine yeni bir ürün kazandırmış olduk."

Aygül, kadınların bu yıl 4 hasattan 25 bin lira kazandığını dile getirdi.

Bitkinin Dağkadı Mahallesi'ndeki uyumunu gördüklerini vurgulayan Aygül, "Çok seçici bir bitki değil ama bu bölgeye çok iyi uyum sağladı. Bursa'nın her tarafında yaygınlaştırma imkanı var. Hasat ederek, yaş olarak kilogram veya demetlenerek satılıyor. Firmaların talebine göre satışı gerçekleştiriliyor." dedi.Bursa'nın Karacabey ilçesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile bir firmanın öncülüğünde ekinezya bahçesi oluşturan çiftçi kadınlar, üründen bal da elde etmeye başladı.

"İNSANLAR BU BİTKİYİ TANIDIKÇA İLGİ DAHA DA ARTACAK"

Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aylin Yıldız da kendilerine öncülük eden firma yetkililerine ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür etti.

Mahalledeki kadınların bu işe başlamadan önce çekimser olduğunu ancak şimdi herkesin mutlu bir şekilde devam ettiğini aktaran Yıldız, "Ekinezyayı üretip kooperatifimizde işliyoruz. Bize gelen taleplere göre paketleyip kargoyla gönderiyoruz. Ayrıca bu yıl ilk kez ekinezya balı ürettik. Balımıza da ilgi çok yüksek." dedi.

Kooperatif üyesi Sevilay Yılmaz ise geçen yıl ilk kez hasat ettikleri üründen bu sene para kazanmaya başladıklarını belirtti.

Ekinezya yetiştirmenin çok zor olmadığını kaydeden Yılmaz, "Daha önce ekinezyayı hiç duymamıştık. Çok memnunuz, bu yıl çok güzel para kazandık. Aile bütçesine katkı sağlıyoruz. 32 kadın olarak başladık, şimdi aktif 15 kadın çalışıyoruz. Arazi yapımız müsait, gelecek yıllarda ekim alanını daha da genişleteceğiz. Bu yıl çok iyi talep gördü. İnsanlar bu bitkiyi tanıdıkça ilgi daha da artacak." ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • abbas 1 hafta önce Şikayet Et
  Son zamanlarda bu tarz haberler çok görülüyor, başrolde kadınlar, feministler parayı bol buldu demekki.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 1 hafta önce Şikayet Et
  bacılar hibuskus çayıda ekin kilosu 60 tl çok faydalı antideprasan özelliğiyle insanı rahatlatır şeker-kolestrol-tansiyonu dengeler-c vitamin deposudur bağışıklık sistemini güçlendirir
  Cevapla
 • Muhittin POLAT 1 hafta önce Şikayet Et
  Kardeş Kayseriden selamlar, ömründe izmiri hiç ziyaret etmemişsin sanırım. Yıl 2015 bi izmir ziyaretimiz oldu, buca merkez, gariban bi terzi abim. 5 vakit namazlı, cami dernek yönetiminde, bi çayını içelim dedik. Allah razı olsun kırmadı misafir etti. Çayımızı yudumlarken camiye bağlı Kuran Kursumuzda 200 hafız adayımız var, onların da ihtiyaçlarıyla ilgileniyoruz deyince kendimden utandım. Güya bizde hayır için çalışırız sanırdım. alem içinde nice canlar çalışır rızayı ilahi için. Rabbim cümlesini kabul eylesin.
  Cevapla
 • vay be arkadaş 1 hafta önce Şikayet Et
  izmir-yalan söyler gönder tohumunu ekelim hibuskus neyse Allah canını almıya la bu nasıl isim olum izmirden doğru adammı çıkmış hepsi donsuz yunan gibiler birtane imanlı adam göster fatihayı googleye bakmadan okusun türkce mealini versin kendimi kanepeden atmasam ne olam
  Cevapla