3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz... KOSBEG desteği başvuruları uzatıldı

KOSGEB, salgından olumsuz etkilenen imalat ve imalat sektörünü tamamlayıcı sektörlerdeki mikro ve küçük ölçekli işletmeler için Hızlı Destek Programı başlatmıştı.

3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz... KOSBEG desteği başvuruları uzatıldı
3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz... KOSBEG desteği başvuruları uzatıldı
GİRİŞ 09.07.2021 10:09 GÜNCELLEME 09.07.2021 12:08
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İlk başvuruları ​​3-21 Mayıs'ta alınan programın kapsamı genişletilerek, programdan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren daha fazla işletmenin yararlanması amacıyla 21 Haziran-9 Temmuz döneminde ikinci başvuru açılmıştı.

Programın ikinci fazında bugün sona erecek başvuru dönemi 28 gün uzatıldı.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, daha fazla işletmenin bu programdan yararlanması için süre uzatımı kararı aldıklarını söyledi. Kurt, "Şartları sağlayan mikro ve küçük ölçekli işletmeleri desteğimizden faydalanmaya davet ediyoruz." dedi.

Gelir kaybı kriteri

İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, iki bileşenden oluşuyor. İmalat ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler birinci, 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler de ikinci bileşen kapsamında değerlendiriliyor.

Programdan yararlanmak için işletmelerin COVID-19 salgınından önce faaliyette bulunması ve 2019'da en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekiyor. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde bu asgari gelir kriterine bakılmayacak.

2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında gelir kaybı olan işletmeler programdan faydalanabilecek. Gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamıyla 2020 toplamı yani 12 aylık dönem dikkate alınacak.

Gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil, defter türüne bakılmaksızın hesaplanacak. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden de muaf olacak.

Faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız

Mikro ölçekli işletmelere 3 ay boyunca 30 bin, küçük işletmelere de yine 3 ay boyunca 75 bin liraya kadar destek sağlanacak. İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak yararlanacak. 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek.

Kamu bankaları tarafından başlatılan "İşe Devam Kredisi"ni 250 bin liraya kadar kullanan işletmeler ve daha önce KOSGEB'den girişimcilik kredisi alanlar program kapsamında olacak.

Ana veya yan faaliyet kodları hedef sektörler arasında bulunanların, yani mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri programın hedef kitlesine uyan ve bu sektörlerin en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek.

Başvuru için beyana bakılacak

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması bağlamında vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulunurlarsa programa başvuru yapabilecek. KOSGEB, destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi yapabilecek.

3-21 Mayıs'taki ilk dönemde başvurusu reddedilen işletmeler, koşulları karşılıyorsa başvuruda bulunabilecek.

Desteğin geri ödeme süreci 2024'te başlayacak ve 2025'in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4'er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

Başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, programa e-Devlet üzerinden 6 Ağustos'a kadar çevrim içi olarak başvurularını gerçekleştirebilecek.

YORUMLAR 2
  • niyazi gülçeper 1 yıl önce Şikayet Et
    kosgeb proje istiyor, proje faturalandırılacak. 50.000 tl faturalar incelendikten sonra peyderpey 5 aşamada ödenecek. Her ödeme döneminde vergi dairesi sgkdan borcu yoktur yazısı ile icra müdürlüğünden hakkında icra takibi olmadığına dair yazı verilmek zorunda. Ayrıca 5 tAKSİTTE 50.000 TL Alabilmeniz için en az 80,000 TL Proje sunmalısınız. Projenin % 60 bedeli ödeniyor. 50.000 proje sunarsanız buda uygun görülüp kabul edilirse 30.000 TL yi 5 Taksitte alırsınız. Ne telefon açan var. ne yardımcı olan var. Gir TC ile müracat et. sonrası yardımcı olan kimse yok. Ben aylardır uğraştım. sonunda lanet olsun dedim. Bıraktım.
    Cevapla
  • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
    nasıl olsa oradaki memur sana yardımcı olsa da olmasa da tıkır tıkır maaşını alıyor. senin kredi alman istihdam sağlaman para kazanıp vergi vermen onun umurunda değil.
    Cevapla