Kilosu 60 lira! Siparişlere yetişme şansı yok

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde pembe rengi, aroması ve kokusuyla eşsiz özelliğe sahip Osmanlı çileği pazara inmeden alıcı buluyor.

Kilosu 60 lira! Siparişlere yetişme şansı yok
Kilosu 60 lira! Siparişlere yetişme şansı yok
GİRİŞ 04.06.2021 11:00 GÜNCELLEME 04.06.2021 11:00
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İlçedeki 3 köyde 15-20 yetiştirici tarafından üretilen, yöredeki kestane toprağında yerli kara çilekle etkileşime girerek özgün çeşit olarak ünlenen Osmanlı çileği, büyük ilgi görüyor.

Mayıs ve haziran aylarında sabahın erken saatlerinde büyük özenle toplanarak satılan çilek, rengi ve aromasıyla kozmetikten gıdaya kadar farklı sektörlerce talep ediliyor.

"2 TONUN ÜZERİNDE REKOLTE BEKLİYORUZ"

Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticiyi Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, AA muhabirine, Osmanlı çileğinde hasat zamanının başladığını söyledi.

Kilogramı 60 liradan satışa sunulan çileğe yurt içinden ve dışından yoğun talep geldiğini aktaran Çetinkaya, ilçedeki kurum ve kuruluşların desteğiyle 5 dönüm alan üzerine kurulan ve güvenlik kameralarıyla takip edilen Osmanlı Çileği Fide Üretim Merkezinin devreye girmesiyle üretimde artışın başladığını kaydetti.

Çetinkaya, bugüne kadar yapılan çalışmalar sayesinde çok daha iyiye doğru yol aldıklarını dile getirerek, "Geçtiğimiz yıla oranla Ereğli'deki toplam rekolte artarak devam etmektedir. Osmanlı çileği değerli bir meyve, bana göre dünyanın en güzel meyvesi. Yurt içinden ve dışından gelen taleplere cevap verme şansımız yok. Arzu ettiğimiz şey; Ereğli bölgemizde Osmanlı çileğinin bütün boş alanlara ekilmesi. Yüzlerce ton üretsek yine de ihtiyaca cevap verecek durumda değil." diye konuştu.

Çetinkaya, Osmanlı çileğinden bu yıl 2 tonun üzerinde rekolte beklediklerini ifade ederek, İnsanlar topraklarına Osmanlı çileği ekmeye başladı. Bu da bizler için son derece güzel bir gelişme." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ Zonguldak
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • temel 1 hafta önce Şikayet Et
  normal cilek ile farki ne bilmiyorum da bildigim kadar normal cilek 8 lira gibi duydum alanlar dedi belki cok yerde daha asagi bu degisik ise bilmiyorum
  Cevapla
 • hacı vat 1 hafta önce Şikayet Et
  yok yok 500 bin lira abartmayın şu çileği her yerde var amam fiyatına yetişilmiyor
  Cevapla
 • İstanbul-18 1 hafta önce Şikayet Et
  Kurban olduğum ecdadımın adını taşıyan her şey değerli ve güzel.
  Cevapla