Esnaf ve KOBİ indirimli elektrikten habersiz

Türkiye'de halen ‘serbest tüketici' statüsüne geçmeyip indirimli elektrikten yararlanmayan 5 milyon esnaf ve KOBİ bulunuyor.

Esnaf ve KOBİ indirimli elektrikten habersiz
Esnaf ve KOBİ indirimli elektrikten habersiz
GİRİŞ 07.05.2021 13:24 GÜNCELLEME 07.05.2021 13:36

Pandemiden en çok etkilenen esnaf ve KOBİ'lerin, özellikle yaşanan bu kapanma sürecinde zorlanacakları konuların başında sabit giderlerden biri olan elektrik faturaları geliyor. Oysa esnaf ve KOBİ'ler bu zor günlerinde kolayca elektrik tedarikçisini değiştirme imkanına sahip. Ancak halen 5 milyon civarında esnaf ve küçük işletme 'serbest tüketici' sınıfında olmasına rağmen halen tedarikçisini değiştirmediği için elektriği pahalı kullanıyor.

SANAYİDEN PAHALI

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi Encazip.com kurucusu Çağada Kırım, sanayicinin serbest piyasada pazarlık usulü ile uygun fiyata elektrik satın aldığını ancak milyonlarca esnafın henüz bundan faydalanmadığını söyledi. Kırım'ın verdiği bilgiye göre elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ticarethanelerin ödediği kilovatsaat ücreti vergiler hariç 0.5981 TL iken meskenlerde 0.3967 TL, sanayide ise 0.5515 TL.

ENFLASYONA DA YANSIYOR

Bu durum, ekonomik sorunlarla mücadele eden esnaf ve KOBİ'lerin yükünü artırırken aradaki bu fark enflasyon verilerine de yansıyor. Türkiye'deki toplam 45 milyon sayacın 7 milyonu iş yerlerine aitken tüketilen elektriğin yüzde 23'ü ticarethane, yüzde 45'i de sanayi abone grubu tarafından kullanılıyor. Kırım, tam kapanma döneminde bundan faydalanılmasının, esnafa beklenen desteği sağlayacağına dikkat çekti.

YILDA İKİ FATURA TASARRUF

Çağada Kırım "Serbest tüketici olmasına rağmen elektrik tedarikçisini henüz değiştirmemiş esnaf sayısının 5 milyon civarında olduğu göz önünde bulundurulduğunda işyerlerinin önemli bir çoğunluğu elektrik tedarikçisini değiştirerek yüzde 17'ye kadar daha ucuz fiyattan elektrik kullanabilir. Bu da bir yıllık kullanımda, 2 aylık fatura tutarına yakın bir tasarruf anlamına geliyor. Tüketicilerin devletten destek beklemek yerine, harekete geçerek yine devlet tarafından oluşturulmuş serbest piyasaya katılmaları gerekiyor" dedi.

1 MİLYON BARAJI GEÇEN YIL AŞILDI

Pandeminin etkileriyle geçen 2020 yılı serbest tüketiciler açısından önemli gelişmelere sahne oldu. Elektrik tedarikçisi değiştirerek yüzde 32'ye kadar daha ucuz fiyattan elektrik kullanan tüketicilerin sayısı pandemi koşullarına rağmen yüzde 315 gibi rekor bir artışla, 322 binden 1 milyon 16 bine yükseldi.

KAYNAK: AKŞAM