Şekerden 300 kat daha tatlı! Üretimine başladı

İzmirli mühendis anavatanı Güney Amerika olan ve halk arasında 'Şeker otu' olarak bilinen şekerden 30 kat daha tatlı doğal 'Stevia' bitkisinin üretimine başladı

Şekerden 300 kat daha tatlı! Üretimine başladı
Şekerden 300 kat daha tatlı! Üretimine başladı
GİRİŞ 24.04.2021 13:58 GÜNCELLEME 24.04.2021 15:52
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İzmir'in Torbalı ilçesinde ziraat mühendisi Harun Karaman (33), anavatanı Güney Amerika olan ve halk arasında 'Şeker otu' olarak bilinen şekerden 30 kat daha tatlı doğal 'Stevia' bitkisinin üretimine başladı. Bölgedeki çiftçilerin kendi aracılıyla ürünü yeni yeni tanımaya başladığını belirten Karaman, "Tanıtımını yapıyorum, ne işe yaradığını nasıl bir getirisi olduğunu, diğer ürünlere alternatif bir ürün olduğunu görüyorlar. Bölge çiftçisi, bu ürünle daha fazla gelir elde edecek" dedi.

Halk arasında şeker otu olarak da bilinen Stevia bitkisi, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Beyaz şekerden yaklaşık olarak 300 kat daha tatlı olduğu belirtilen Stevia bitkisinin kalorisinin ise oldukça düşük olması ise talebi arttırıyor. Ege, Akdeniz ve Marmara bölge iklimlerinde yetişebilme özelliği sayesinde endüstrileşme açısından büyük potansiyele sahip olduğu kaydedilen ürünün; özellikle pandemide sağlıklı beslenme adına sağlayacağı katkılar dikkat çekiyor. Diyabet ve obezite gibi kronik hastalıkları bulunanlar için bu özellikleriyle ilgi çekiyor. Yakın zamana kadar yurt dışından ithal edilen Stevia bitkisinin Türkiye'de üretiminin yaygınlaşmasının hem sağlık hem de ekonomi açısından önemli ölçüde kazanç sağlayacağı vurgulandı.

Ege Üniversitesi'nde doktora öğrencisi ziraat mühendisi Harun Karaman, Torbalı ilçesindeki kiraladığı arazide anavatanı Güney Amerika olan sıfır kalorili şeker elde edilebilen stevia bitkisinin üretimine başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan aldığı hibeyle kolları sıvayarak çalışmalara başlayan Karaman, "Bu bitki halk arasında şeker otu olarak biliniyor. Kırsal alanda ve uygun şartlarda yetiştirilen bir bitki. 10 dekar alanda üretim yapıyorum. 1 dekarlık alanda ise ürünün fide üretimini yapıyorum. Bu bitkinin ana vatanı Güney Amerika'dır. Günümüzde Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde de kullanıyorlar. Bitki çok tatlı bir ürün. Yurt dışında da tatlandırıcı olarak kullanıyorlar. Bu ürünün avantajı, ürünün kalorisi neredeyse sıfıra yakın. Şeker hastaları kolaylıkla kullanabiliyor. Birim alandaki verimliliği de çok yüksek. Beyaz şekere nazaran, kilogram bazında kıyas yaptığımız zaman 300 kat daha tatlı. Yani bu ürünün 1 kilogramı neredeyse 300 kilogram beyaz şekere denk geliyor. Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesi'nde 6-7 yıla kadar tarlada kalabiliyor.

Bölgedeki çiftçilerin kendi aracılıyla ürünü yeni yeni tanımaya başladığını belirten Karaman, "Tanıtımını yapıyorum, ne işe yaradığını nasıl bir getirisi olduğunu, diğer ürünlere alternatif bir ürün olduğunu görüyorlar. Bölge çiftçisi, bu ürünle daha fazla gelir elde edecek. Daha fazla kazanacaklar. Bu ürün yemekte kullanıldığı gibi, tıbbi sektörde de örneğin şeker hastaları bunu tablet olarak kullanabiliyor."

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • aykut 2 hafta önce Şikayet Et
  adamlar bunu doğum kontrolü için kullanıyorlarmış. bu özelliğini de bilin de öyle kullanın kullanacaksanız.
  Cevapla
 • İFK 2 hafta önce Şikayet Et
  İçindeki tetremsi tat yok edilebilirse şeker tüketimi diye bir şey kalmaz. Bilim adamları bu konuda çalışmalı. Şu haliyle pazar payı çok düşük olacaktır.
  Cevapla
 • Fatih 2 hafta önce Şikayet Et
  Sperm üretimine olumsuz etkisi varmış
  Cevapla
 • 4545 1 hafta önce Şikayet Et
  sperm üretimi mi varmış. Hangi fabrikada acaba?
  Cevapla
 • yurduminsanı 2 hafta önce Şikayet Et
  Biri de demiyor ki helal olsun tebrikler, kendi üretimimize böyle böyle destek olup öncü olup dışa bağımlılıktan ne kadar kurtulsak kâr... Ben canı gönülden tebrik ederim kendilerini sayılarınız artsın inşallah
  Cevapla
 • İFK 2 hafta önce Şikayet Et
  Şeker hastası olduktan sonra çayımı eskisi gibi iki şekerli olarak nasıl içebilirim diye araştırmaya başladım. Şeker otu ve mamullerini keşfettim. Bir kutu tatlandırıcı aldım. Maalesef umduğum gibi olmadı. Çayın tadını mahvediyor. Ama kullananlar varmış. Ama bana göre değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle