Kamyon jantından üretti! Fiyatı 2 bin lira

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde, 25 yıllık demir ustası Kadir Türker (58), sacdan sobalar çabuk eskidiği için kamyon lastiği jantlarından kuzine üretiyor. Türker’in dayanıklılığı daha fazla olan jantlı kuzineleri, yoğun talep görüyor.

Kamyon jantından üretti! Fiyatı 2 bin lira
Kamyon jantından üretti! Fiyatı 2 bin lira
GİRİŞ 13.10.2020 11:26 GÜNCELLEME 13.10.2020 11:26
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İlçeye bağlı Yenimahalle’de demircilik işiyle uğraşan Kadir Türker, dayısının sürekli soba eskitme şikâyeti üzerine, atölyesinde dayanıklı kuzine yapmaya karar verdi. Sacdan sobaların çabuk eskimesi üzerine kolları sıvayan Türker, kendisince çözüm üretmeye çalıştı. 25 yıllık demir ustası Türker, hurda kamyon lastiği jantından kuzine üretmeyi başardı. Türker’in dayanıklı olma özelliği taşıyan jantlı kuzineleri, yoğun talep görüp, sipariş ediliyor. Türker’in geri dönüşümle kuzineye dönüştürdüğü sobalar, ebadına göre bin 500 ile 2 bin lira arasında alıcı buluyor. Atölyesinde çalışmalarını sürüden Türker, durgun suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirme projesini hayata geçirmeyi de hedefliyor.

 

 'DAYIM İSTEDİ ÜRETTİM, TUTULDU'

Janttan kuzine sobası üretme fikrinin dayısının talebi üzerine hayata geçtiğini belirten Kadir Türker, "Yaylada dayımı ziyarete gittiğimde bana 'Her sene bir soba eskitiyorum, torunum, bana sağlam bir soba yap' dedi. Ben de oradan esinlenerek 'janttan değişik sobalar var ama kuzine sobası yok' dedim. Dayıma janttan kuzine soba yapmayı planladım. Kuzineler fazla dayanıklı olmadığı için bunu dayanıklı olsun diye kamyon jantından yaptım. Oradan esinlendim ve bu sobayı tamamladım. Dayım istedi ürettim, baya da tuttu. Bu sobada odun, kömür, her şeyi yakabilirsiniz. Aynı zamanda ekmek, patates pişirebilirsiniz. Yayla evlerinde ideal kullanılabiliyor. Normal kuzineler 2 milimetre sacdan yapılır. Bu ateşli çelik janttır ve 6 milimetredir, daha dayanıklıdır. Bu sobalarımızın bir faydası da hurdaya atılacak jantları yeniden kullanarak ekonomiye katkıda bulunduk" dedi.'BAŞKA UÇUK BİR PROJEM DAHA VAR'

Farklı projeler üzerinde de çalıştığını kaydeden Türker, "Benim bir başka uçuk bir projem daha var. Durgun suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirme projem var. İmkânlarım olmuş olsaydı, bu projeyi hayata geçirecektim. Suyun sadece kaldırma kuvvetiyle enerji elde edebilirim. Bu konuyla alakalı küçük bir çalışma yaptım. Küçük bir prototip yaptım, ama daha büyüğünü yapmam lazım" diye konuştu.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
akçabat kamyon jantı
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Deli Dumrul 6 gün önce Şikayet Et
  Dayı sen ikibinlra kaç para bilin mi ya?Sanki uzay mekiği satıyor
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  çok " uçmasan " iyi olur, sağlığın için
  Cevapla
 • Ene 1 hafta önce Şikayet Et
  Pardon kombi fiyatımı
  Cevapla
 • battalgazi66 1 hafta önce Şikayet Et
  Ucuk proje??irmaklarimiz yuksekten engine dogru akiyor bazi yerlerde cok hizli inisler mevcut yataklarina tuneller kazilarak enerji elde edilebilir barajlardan ucuza mal olur
  Cevapla
 • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Ömürlük soba krom dan yapılır beş yüz sene ömrün olsun beş yüz sene kullan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle