Bir dönem ağaların vazgeçilmeziydi! Şimdi yok oluyor

Ordu’da, Karadeniz’in tek körüklü çizme ustası olan Türkay Yavaş, günümüzde Ege ve Akdeniz kıyı yörelerinde yaygın olarak kullanılan, geçmiş dönemde ise Karadeniz’de zengin ağaların giydiği çizmelerin üretimini yapıyor. 15 günde üretilen bir çift körüklü çizmenin fiyatı ise 800 TL ile bin lira arasında satılıyor.

Bir dönem ağaların vazgeçilmeziydi! Şimdi yok oluyor
Bir dönem ağaların vazgeçilmeziydi! Şimdi yok oluyor
GİRİŞ 10.10.2020 09:49 GÜNCELLEME 10.10.2020 12:35
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte unutulmaya yüz tutan meslekler birer birer yok olmaya devam ediyor. Asırlar boyu Ege ve Akdeniz kıyı yörelerinin simgesi olan, Karadeniz’de de geçmişte zengin ağaların giydiği körüklü çizme ise bu durumdan nasibini alan bir meslek olarak görülüyor.

 

 

CUMHURİYET DÖNEMİNDE YÖRÜK KÜLTÜRÜ İLE ÖZDEŞLEMİŞTİ

Günümüzde körüklü çizme yapımı, Aydın’da yaygın olarak sürerken, ata binmeyi kolaylaştırması ve tamamen doğal ürünlerden yapıldığı için de belirli bir kesim tarafından tercih ediliyor. Gösterişli olduğu kadar, çıkardığı ‘gıcırtı’ sesi ile bir ortama girecek olan kişinin, itibarını da temsil ettiği söylenen körüklü çizmelerin bir çiftinde 7 ile 10 parçadan oluşan körük yer alabiliyor. Cumhuriyet Dönemi’nde özellikle Yörük kültürü ile özdeşleşmiş kültürel bir değer olan çizme, günümüzde ise yaygın olarak kullanılmadığı gibi, ustaları da yeni çırak bulamamaktan yakınıyor.

 

 

“20 YILDIR KÖRÜKLÜ ÇİZME ÜRETİYORUM”

Ordu’nun Altınordu ilçesinde 45 yıldır ayakkabı tamircisi ve imalatçısı olarak çalışan 58 yaşındaki Türkay Yavaş, “Bu körüklü çizme mesleğini öğreneli 20 yıl oldu. Baktım ki Karadeniz Bölgesi’nde bunu yapan yok ve ben de buralara getirmek istedim. Bunun için Kuşadası’nda bir ustadan bunun kursunu aldım ve öğrendim. Sonrasında da Ordu’ya getirdim. Talep de var, mesleğimi severek yapıyorum. Ancak unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında ve çırak bulamıyoruz, artık zanaat yok oluyor. Bu mesleğin yürütülmesini talep ediyorum” dedi.

“15 GÜNDE YAPILIYOR, TAMAMEN EL İŞÇİLİĞİ”

Çizme yapımının tamamen el işçiliği olduğunu ve hakiki deriden yer aldığını ifade eden Yavaş, “Çizme yapımı 15 gün sürer, altı kösele ve el işçiliği oluyor. Ege ve bizim bölgemizde kullanılır. O taraflarda daha da yaygındır. Bu yaptığım çizmeler genelde İstanbul, Ege tarafları ve Trabzon’a gidiyor. Ordu’da talep az denilecek kadar. Aslında her evde olması gereken bir ürün ve çok güzel bir hediyedir. Son dönemlerde horon oynanırken de kullanılıyor” ifadelerine yer verdi.

FİYATI BİN LİRAYI BULABİLİYOR

Bir ayakkabıya göre yaklaşık 6 kat daha fazla deri kullanılan ve yapımı oldukça zor olan körüklü çizmelerin fiyatlarının bin liraya kadar satılabildiğini anlatan çizme ustası Türkay Yavaş, “Bir çizme normalde 800 lira ancak kullanılan malzemeye göre bin liraya kadar çıkabiliyor. Komple el işçiliği, kişinin isteğine göre yapılıyor. Bu meslek en son 1960 yılında yapılmış ve bitmiş. Ben 20 yıl önce getirdim ve talep de oluyor. Tiyatrolarda sahne alanlar ve bazı sanatçılar da alıyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Cihad 4 gün önce Şikayet Et
  Daha fazla deri gidiyor tamamen israf. Anadolu insanının neden fakir düştüğünün göstergesi. Çünkü gösterişe düşmüşler.
  Cevapla
 • Erhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Bazen eskiye çok takılıyoruz bu çizmeler zamanın modası imiş ve devri kapanmış günümüzde daha alternatif çizmeler botlar var yenilikçi olalım asrın ilmini kullanalım 100 yıl sonra günümüzün yeni cep telefonları ile uğraşmak gibi birşey
  Cevapla
 • yerli 1 hafta önce Şikayet Et
  ABD'de sigir cobanlari hala 100 yildan eski sekil sapka ve cizmeyi kullaniyorlar. Yerli olmayi kotulemeyin, adam begeniyorsa giysin.
  Cevapla