Koronavirüsü fırsata çevirdi: Şoförlüğü bırakıp kağıt bardak tesisi kurdu

Bingöl'ün Genç ilçesinde TIR şoförlüğü yapan Sinan Güven (33), koronavirüsü fırsata çevirdi. Güven, koronavirüs nedeniyle kullanımı artan kağıt bardak için KOSGEB'den 150 bin TL destek alarak üretime başladı. Şoförlüğü bırakan Güven 3 işçiyle günde 150 bine yakın bardak üretiyor.

GİRİŞ 06.10.2020 10:11 GÜNCELLEME 07.10.2020 09:47
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Genç ilçesinde oturan ve 6 yıl boyunca şehirlerarası TIR şoförlüğü yapan Sinan Güven, mola verdiği benzin istasyonları ve kahvehane gibi yerlerde koronavirüs nedeniyle cam bardak kullanımının azaldığını ve kağıt bardağa olan talebin arttığını fark etti. Bingöl'de de kağıt bardak üreten bir tesisin olmadığını öğrenen Güven, daha önceden aldığı girişimcilik sertifikasıyla KOSGEB'e başvurdu.

 

 

 

Başvurusu onaylanan Güven, 150 bin TL hibe desteği alarak, ilçedeki sanayi sitesinde küçük bir kağıt bardak üretim tesisi kurdu. 3 işçi de çalıştırmaya başlayan Güven, günde yaklaşık 150 bin kağıt bardak üretiyor. Ürettikleri bardakları ilçe merkezi ve Bingöl'e satan Güven'in hedefi daha büyük makinalar alarak hem istihdamı artırmak hem de kağıt bardak konusunda Bingöl'ü dışa bağımlılığından kurtarmak.

ÇOK TÜKETİLDİĞİNİ FARK ETTİM'

 

 

Şoförlük yaptığı zamanlar gittiği benzin istasyonları ve kahvehanelerde koronavirüs nedeniyle cam bardak kullanımının azaldığını fark ettiğini anlatan Sinan Güven, şunları kaydetti:

"Bingöl'de böyle bir işin olmadığını kağıt bardağın diğer illerden aldığını gördüm. Neden olmasın? diyerek KOSGEB'den aldığımız destek ile bu işe girdik. Şu anda tek makine ile başladık. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha büyük bir makine alarak çalışan eleman sayımızı artırarak daha iyi bir istihdam sağlayacağız. İlimizi ve ilçelerimizi dış bağımlılıktan kurtaracağız. Şu an burada 3 kişi çalıştırıyoruz. İlerleyen zamanlarda makinalarımızı büyüttükçe eleman sayımız artacaktır. Makinalarımız dakikada 50, saatte ise 3 bin kağıt bardak basıyor. Günlük ortalama 150 bin kağıt bardak üretimi yapılıyor."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
koroanvirüs
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • mehmet can 6 gün önce Şikayet Et
  3000 tanesini 150 liraya en fazla 200 tlye satıyorlar. günde 50 tane 3000li üretiyor günlük ciro 7.500 ila 10bin tl arasında . fakat maliyet yaklaşık 120 130 tl kar düşük arıza durumunda parça pahalı
  Cevapla
 • sdsf 1 hafta önce Şikayet Et
  ne kadar da hijyenik bir tesis, ne eldiven var ne birşey.
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 1 hafta önce Şikayet Et
  konyalı mevlüt bey günde 150 bin bardak üretiyor.günlük paketi 100 lü 2 tl kazansa günlük 3000 tl kazanır aylık 45 bin tl yapar 3 kişi çalışıyor.10 bin tl gideri var 10 bin tl de kira elektrik su vergi kalan 25 bin tl yapar nasıl zarar edecek herkesim karton bardak kullanıyor gürül gürül satılıyor
  Cevapla
 • Konyalı mevlüt 1 hafta önce Şikayet Et
  Hapı yutmuş bu adam yakında batar hayatımda yaşadığım en kötü tecrübe idi bu işi bende yaptım 8 ayda 50.000 lira batırdım 2016 yılında arkadaşın allah yardımcısı olsun
  Cevapla