Eşinin hayalini 20 yıl sonra gerçekleştirdi: 300 eve elektrik veriyor

Kütahya'da yaşayan Yasemin Yıldırım makine mühendisi olan eşi Aykut Yıldırım’ın üniversite bitirme teziyle başlayan hayalini 20 yıl sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı hibe desteğiyle gerçekleştirdi. Yaklaşık 1.5 dönümlük araziye aldığı hibe desteğiyle bin 320 panelin bulunduğu güneş enerjisi santrali kuran Yıldırım, 300 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya başladı.

Eşinin hayalini 20 yıl sonra gerçekleştirdi: 300 eve elektrik veriyor
Eşinin hayalini 20 yıl sonra gerçekleştirdi: 300 eve elektrik veriyor
GİRİŞ 17.09.2020 09:55 GÜNCELLEME 17.09.2020 12:52
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Kütahya’da evli ve 2 çocuk annesi olan Yasemin Yıldırım, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı hibe desteğiyle güneş enerjisi santrali (GES) kurdu.

 

 

300 HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILIYOR

Ev kadını Yasemin Yıldırım, katıldığı TKDK toplantılarından etkilenerek, güneş enerjisi santrali kurmaya karar verdi.

 

 

Makine mühendisi olan eşi Aykut Yıldırım’ın da 20 yıllık hayali olan santral için proje hazırlayan Yasemin Yıldırım, yaklaşık 1.5 dönümlük araziye aldığı hibe desteğiyle bin 320 panelin bulunduğu güneş enerjisi santrali kurarak 300 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya başladı.

EŞİNİN HAYALİYDİ

Nişanlı oldukları dönemde eşi Aykut Yıldırım’ın makine mühendisliği eğitimi aldığını ve bitirme tezi olarak da yenilenebilir enerji sistemiyle ilgilendiğini anlatan Yasemin Yıldırım, eşinin hayali olan sistemi kurduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Eşi Aykut Yıldırım’a doğum gününde proje ile bilgi verip, onaylandığını anlattığını söyleyen Yasemin Yıldırım, "Eşim makine mühendisi, biz nişanlıyken üniversite son sınıftaydı. Bitirme tezi olarak çok hayal ettiği yenilenebilir enerji sistemiydi ve rüzgar tribünüydü. Onu yaparak tezi bitirdi. En büyük hayali elektrik üretmekti. Bende eşinin hayalini gerçekleştirerek Kütahya şartlarında panellerle elektrik üretimi yapan bir tesisi kurdum. Eşimin doğum günü 18 Mart o gün evraklarımızı vererek bu işe başladım ve eşime çok büyük bir doğum günü sürprizi oldu.

Eşimin desteği çok oldu. Kararımızı verdik ve Sabuncupınar Seydiköy’de GES santralimizi kurduk. Bir arazimiz vardı ve burayı değerlendirdik. 350 bin dolarlık bir yatırım yaparak ilimize katkı sağladık. Bin 320 adet güneş panelimiz, 12 adet invertör var. Yılda 500 bin kilovat üretimimiz oluyor. Günlük 300 hanenin elektriğini karşılayabiliyoruz. Bir kadının başaramayacağı bir iş değil. Yapmak istedikten sonra yapabilirsiniz azimle her şeyin üzerinden gelinebilir. İleride tesisin kapasitesini yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.

Makine mühendisi olan Aykut Yıldırım ise eşi Yasemin Yıldırım’ın hayalini gerçekleştirdiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

'BENİ DE ÇOK MUTLU ETTİ''

O dönemler elektrik üretiminin sadece İzmir Çeşme de bir tesiste yapıldığını kaydeden Aykut Yıldırım, "1999 yılında üniversitede makine mühendisliği bölümünden mezun olmam için bitirme tezimi rüzgar tribünü ile elektrik üretimiydi. Başarılı şekilde tezimizi yaparak mezun olduk. O zamanlar sadece İzmir Çeşme’de bulunuyordu ve tek bir tesisti. O hayalimi eşim bu tesisi kurmakla gerçekleştirmiş oldu. Beni de çok mutlu etti” diye konuştu.

TESİS, 300 HANEYE ELEKTRİK SAĞLIYOR

Yasemin Yıldırım’ın TKDK hibe desteğiyle kurduğu GES, merkeze 60 kilometre uzaklıktaki Seydiköy’de yaklaşık 300 hanenin günlük elektrik ihtiyacını karşılıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 13
 • Dede 3 hafta önce Şikayet Et
  amerıkada yenı gones fazla emen panel gelıstırmıs turkıyede bu panel urutılıp daha fazla enerjı uretılır
  Cevapla
 • Emin Çiftçi 1 ay önce Şikayet Et
  Bu iş için tez"e makine mühendisi olmaya gerek yok ki NORMAL Bir elektrikçide yapabilir bir yeni buluş gibi ortaya dökmek için geç kalınmış.
  Cevapla
 • açıksöz 1 ay önce Şikayet Et
  işi bilmeyenler Maşallah diyor, işi bilenler Mümkün değil, tarlanın ortasına panel olmaz diyor tabi sayıları çoook az.
  Cevapla
 • bülent duman 1 ay önce Şikayet Et
  allah razı olsun
  Cevapla
 • auz 1 ay önce Şikayet Et
  yapın yapın tarlaların ortasına yapın hiç kullanılamaz alanları ev çatılarını vs kullanmayın tarlaların ortasına yapın bize panel lazım :) tarım desteğini tarla ortasına panel kurarak değerlendirmekte anca türkiyede olur :)
  Cevapla
 • Engin 1 ay önce Şikayet Et
  Tarım ve kırsal kalkınma denince aklına sadece tarım mı geliyor? Cahillik mi fesatlık mı?. Devlet desteğini alıp çarçur edenlerle uğraşın, bir şeyler yapmaya çalışanlarla değil.
  Cevapla
 • göktuğ 1 ay önce Şikayet Et
  güneş panelleri 30 derece açıyla durmalı ve damlar çok küçük, 1 dam bir apaartmanı karşılamaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle