Türk firması geliştirdi: Koronavirüsten temizliyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında bir Türk firması önemli bir başarıya imza attı. Şirket, KOSGEB'den aldığı destekle ultraviyole ışınlarıyla kapalı alanları koronavirüsten temizleyen cihaz geliştirdi.

Türk firması geliştirdi: Koronavirüsten temizliyor
Türk firması geliştirdi: Koronavirüsten temizliyor
GİRİŞ 12.09.2020 17:03 GÜNCELLEME 12.09.2020 17:03
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bir Türk firması kapalı ve kalabalık ortamları, ultraviyole ışınlarıyla koronavirüsten arındıran hava sterilizasyon cihazı geliştirdiğini duyurdu. UvTRAP Genel Müdürü Serdar Ulutaş, “Bu cihaz, ortamdaki virüslü havayı önce kendi içine çekiyor, ardından içindeki UV ışınlarıyla virüslü havayı tamamen arındırıp, temiz hava olarak tekrar ortama veriyor. Bu sayede cihaz bize koronavirüs ile mücadelede son derece önemli bir avantaj sağlıyor” dedi.

Kapalı ve kalabalık ortamları, ultraviyole ışınlarıyla koronavirüsten arındıran hava sterilizasyon cihazı geliştirdiğine dile getiren UvTRAP Genel Müdürü Serdar Ulutaş, cihazın koronavirüsü nasıl etkisiz hale getirildiğini anlattı. 

UV ışınlarının virüs ve bakterileri saniyeler içinde etkisiz hale getirdiği yönünde klinik çalışmaların olduğunu belirten Ulutaş, “Biz de firma olarak UV ışınlarının bu özelliğini koronavirüsle mücadelede kullanmaya karar verdik. İçerisinde UV lambalar bulunan bir cihaz tasarladık. Bu cihaz, ortamdaki virüslü havayı önce kendi içine çekiyor, ardından içindeki UV ışınlarıyla virüslü havayı tamamen arındırıp, temiz hava olarak tekrar ortama veriyor. Bu sayede cihaz bize korona virüs ile mücadelede son derece önemli bir avantaj sağlıyor” dedi. 

“UV IŞINLARINI CİHAZIN İÇİNE HAPSETTİK” 

Ultraviyole- C ışınları gözlere ve cilde zarar verdiği için asla bakılmaması ve canlılar ile ultraviyole ışınlarının ilişkisinin tamamen kesilmesi gerektiği vurgusunu yapan Ulutaş, sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Ultraviyole lambasını herhangi bir açık ortamda, sokakta, evde, caddede, bahçede kullanmak çok riskli ve tehlikelidir. Ancak biz, bu cihazı geliştirirken bu riski tamamen ortadan kaldırmak için, UV ışınlarını cihazın içine hapsettik. Bu sebeple, geliştirdiğimiz bu cihaz, insanların bulunduğu kapalı ve kalabalık ortamlarda da güvenle kullanılabilir.” 

KOSGEB İŞ BİRLİĞİ İLE ÜRETİLDİ” 

Cihazın geliştirilmesi ve üretimi aşamasında KOSGEB’in desteğini aldıklarını söyleyen Ulutaş, “Cihazımız KOSGEB’in onayını almış bir cihazdır. Ayrıca, cihazımız CE Belgesi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sertifikası, ISO 45001 İş Güvenliği Sertifikası, ISO 9001 Kalite Sertifikasına sahiptir. Aynı zamanda Cihaz, yoğun bakım odaları, servis odaları, asansör kabinleri, koridorlar gibi hastane ortamları, okullar, ofis ortamları, kafe ve restoranlar dahil birçok kapalı alanı ultraviyole ışınlarıyla korona virüsten arındırabiliyor” dedi. 

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  yedim bende. Canlı canlı virüsleri geberttiğiniz göstermeden inanmam ! :)
  Cevapla
 • Ali K. 1 ay önce Şikayet Et
  Cihazı hızlıca seri üretip otobüs, tren, tramvay gibi toplu taşıma araçlarının klimalarına takılacak şekilde kışa hazırlamak lazım.
  Cevapla
 • Yaslaninca Körluk 1 ay önce Şikayet Et
  Ultraviyole virüsle göz hücresini ayırmaz virüsü öldüren oradan sızan UV aynı yerdeki karın uvyi göze aktarıp ağrıya ileri yaşlarda da körülüğü sebep olması gibi yansıma ve sızmayla kör eder. Hiç ışık sızmamalı zaten gece yarısı kapalı odada test edilmeli. o zaman da gereksiz. Odayı temizlemenini en iyi yolu n95-100 filtreli hava temizleme cihazları, içlerinde hiç UVsi olmayanlar çok daha iyi. Beko havamis 75 m2yi temizliyor. Her hastanede evde olmalı aslında. AirIQ ve 10 binlerce dolarlık hastane filtrelerinin yaptığını yapıyor virüs ve havadaki spor ve bakteriler için için beko havamis. Bu UV asla yanına bile yanaşamaz temizleme de size daha çok zarar verir, vazgeçin.
  Cevapla
 • VATANDAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  Kullandığınız cep telefonlarının ekranları da UV ışık yayıyor, TV ve bilgisayar ekranları da ama kimse ondan bahsetmiyor.
  Cevapla
 • Beyaz 1 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla